حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آغاز رقابت برای رصد 110 جرم آسمانی

57446925

اندازه فونت:

همزمان با برگزاری ماراتن مسیه تلاش برای رصد 110 جرم آسمانی فهرست مسیه از امشب آغاز می‌شود.

به‌گزارش دانشمندآنلاین و به نقل از ایسنا، به پاسداشت تلاش‌های علمی ستار‌ه‌‌شناس فرانسوی شارل مسیه، از 15 سال قبل، مجله نجوم ماراتن مسیه را برای رصد 110 جرم فهرست مسیه برگزار می‌کند و این رقابت صلح‌آمیز نیز امسال از امشب، پنج‌شنبه 12 اسفند 1395، برگزار خواهد شد.

اجرام مسیه (Messier objects) نام ۱۱۰ جرم غیرستاره‌ای است که توسط شارل مسیه اخترشناس فرانسوی گردآوری شد. او این کاتالوگ را کاتالوگ سحابی‌ها و خوشه‌ها نامید و در سال ۱۷۷۱ منتشر کرد.

هدف مسیه از این اقدام جلوگیری از اشتباه رصدگران کاشف دنباله‌دارها بود. به‌دلیل تلاش‌هایی که او در حوزه نجوم داشته ‌‌است، گودالی در کره ماه به افتخار او نام‌گذاری شده است.

همچنین مسیه در سال ۱۷۵۸ هنگامی‌که متصدی رصدخانه نیروی دریایی در پاریس بود، دنباله‌دار هالی را رصد و گزارش رصدش را به مرکز رصد دنباله‌دارها در پاریس ارسال کرد.

رقابت برای رصد 110 جرم فهرست مسیه

کاظم کوکرم، مجری طرح و سردبیر ماهنامه نجوم در گفت‌وگو با ایسنا، ماراتن مسیه را قدیمی‎ترین رقابت سراسر نجومی در ایران دانست و گفت: «این رقابت نجومی در سطح منجمان آماتوری از سال 1380 آغاز شد و در ماه‌های اسفند و فروردین می‌توان درطول یک شب تمام 110 جرم نجومی لیست مسیه را رصد کرد. زیرا هم شب طولانی‌تر است و هم خورشید در این زمان میان اجرام مسیه قرار گرفته  ‌‌است.»

کوکرم زمان برگزاری این رقابت‌ها را اسفند و فروردین ذکر کرد و ادامه داد: «علت انتخاب این دو زمان برای برگزاری رقابت‌ها این است که در این دو ماه می‌توان تمام اجرام مسیه را رصد کرد.»

سردبیر مجله نجوم اضافه کرد: «موقعیت قرارگیری خورشید موجب می‌شود که رصدگران بتوانند راحت‌تر اجرام مسیه را رصد کنند درحالی‌که درمدت تابستان این امر امکان‌پذیر نیست.»

نحوه برگزاری ماراتن مسیه

وی بااشاره به جزئیات برگزاری این رقابت نجومی توضیح داد: «در این رقابت معمولا منجمان زبده که قادر هستند بااستفاده از تلسکوپ کهکشان‌ها، سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای را رصد کنند، شرکت می‌کنند.» او هم‌‌چنین با تاکید بر اینکه برگزاری رقابت مسیه موجب شده ‌‌است تا تعداد زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان مهارت زیادی برای کار با تلسکوپ و دوربین‌های دوچشمی پیدا کنند، خاطرنشان کرد: «این امر موجب شده است که در مسایلی چون رویت هلال ماه مهارت زیادی ایجاد شود، ضمن آنکه دانش منجمان در حوزه نجوم رصدی ارتقاء یابد.»

مجری طرح و سردبیر ماهنامه نجوم یادآور شد: «با تاریک‌شدن هوا این ماراتن آغاز می‌شود و تا صبحگاه روز بعد ادامه دارد و در این مدت فقط دو زمان برای استراحت شرکت‌کنندگان در نظر گرفته شده است.»

کوکرم اظهار کرد: «هر شرکت‌کننده‌ای که بتواند با تلسکوپش جرمی از لیست مسیه را پیدا کند، به یک نفر از داوران اعلام می‌کند و درصورت تایید صحت رصد، امتیازی برای فرد شرکت‌کننده منظور خواهد شد.» به گفته وی با پایان‌یافتن زمان ماراتن، امتیازات هر فرد محاسبه می‌شود و هر فردی که بیشترین تعداد اجرام مسیه را رصد کرده باشد، به‌عنوان برگزیده این ماراتن معرفی خواهد شد.

کوکرم گفت: «ازآنجاکه برخی از افراد فاقد تلسکوپ برای شرکت در این ماراتن ابراز علاقه‌مندی کرده‌اند، بخش آموزش را به ماراتن مسیه اضافه کرده‌ایم. در این بخش، رصدگران زبده در نجوم رصدی به افراد شرکت‌‌کننده آموزش‌هایی ارائه خواهند کرد.»

وی با اشاره به اهمیت برگزاری این رویداد، تاکید کرد: «برگزاری این رویداد دستمایه ساخت فیلم‌هایی چون خیلی دور خیلی نزدیک شد. ضمن آنکه در قالب آن توانستیم مبانی رصدی و نجوم را به علاقه‌مندان آموزش دهیم.» وی همچنین عکاسی از آسمان شب را از دیگر بخش‌های ماراتون مسیه ذکر کرد و گفت: «در این بخش شرکت‌کنندگان از اجرام مسیه تصویربرداری می‌کنند و تصاویر گرفته‌شده ازسوی داوران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و عکس‌های رتبه‌های اول تا سوم انتخاب خواهد شد.»

زمان و مکان برگزاری رقابت نجومی

کوکرم درباره محل برگزاری این ماراتن گفت: «محل اصلی برگزاری این رقابت قصربهرام است اما به‌دلیل دوربودن این محل، در سال‌های اخیر کمپ متین آباد و نیاسر میزبان برگزاری این رقابت بودند و امسال هم این ماراتن در روستای قالهر در شهرستان دلیجان استان مرکزی برگزار می‌شود.»

به گفته وی در این محل نشانه‌هایی از سنگ‌نگاره‌های چند هزار ساله وجود دارد، ضمن آنکه این محل در ارتفاعات 2 هزار و 300 متری در دامنه کوه اردهال که بلندترین قله استان مرکزی است، قرار دارد و آسمان این منطقه  شفاف است و علاوه‌بر آن این محل در 50 تا 60 کیلومتری محل قرارگیری رصدخانه ملی در کوه گرگشت واقع شده است.

کوکرم زمان برگزاری این ماراتن را پنج‌شنبه، 12 اسفند عنوان و تصریح کرد: «این رقابت در غروب روز 12 اسفندماه برگزار می‌شود و تا صبحگاه روز جمعه، 13 اسفندماه ادامه دارد.»

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین