حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

آسمان ایران شهاب باران می‌شود

comet

اندازه فونت:

نیمه شب 21 مرداد شاهد بارش شهابی در آسمان ایران خواهیم بود که در ساعت 23.30 دقیقه به اوج خود خواهد رسید و تا لحظه روشنایی آسمان روز بعد ادامه خواهد داشت.

به گزارش دانشمندآنلاین، با وجود اینکه نور ماه مانع از دیدن برخی از شهاب‌های این بارش خواهد شد اما در بعضی مناطقی که به دور از آلودگی هوا باشد می‌توان این بارش را با چشم غیر مسلح هم مشاهده کرد.

از ویژگی‌های این بارش، شهاب‌های درخشانی هستند که حتی رد نور آنها بعد از عبور در آسمان نیز دیده می‌شوند. ضمن اینکه عامل این بارش دنباله داری به نام سویفت تاتل است که هر 133 سال یک بار خورشید را دور زده و از دنباله دارهای میان دوره محسوب می‌شود. آخرین باری که این دنباله دار از کمترین فاصله با خورشید عبور کرد در سال 1371 بود و نوبت بعدی سال 1504 خورشیدی خواهد بود. سرعت شهاب‌های این بارش در برخورد با جو زمین 59 کیلومتر بر ثانیه است و قطر این دنباله دار 26 کیلومتر است.

ما با فاز 85 درجه ( افق شرقی ) در ساعت 22.51 دقیقه 21 مرداد طلوع می‌کند و به گفته محققان اثرات گرانشی سیاره برجیس بر ذرات مداری بر جای مانده سویفت تاتل علت اصلی بارش شهاب امشب خواهد بود.

کانون این بارش نیز صورت فلکی پرساووش ( برنده سر دیو ) است که حدود نیمه شب این شب‌ها از افق شمال شرقی آسمان طلوع می‌کند.

مشاهده این شهاب‌ها با چشم غیر مسلح  خطری ندارد. در واقع این شهاب‌ها ذرات میلی متری و میکرومتری بسیار ریزی هستند که در فاصله 100 تا 150 کیلومتری از سطح زمین در برخورد با جو، اتم‌های جو را برانگیخته و نور فلورسانس از خود ایجاد کرده و هرگز هم به زمین نمی‌رسند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه