حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کیلوگرم عوض می‌شود نمونه آلیاژ پلاتینیوم که به عنوان کیلوگرم استاندارد در پاریس نگهداری می‌شود می‌تواند با محاسبات جایگزین شود

kilogram

اندازه فونت:

یکی از شاخص‌ترین قطعات فلزی جهان ممکن است مقامش را از دست بدهد. سیلندر فلزی رسمی که کیلوگرم را تعریف می‌کند ممکن است به زودی به نفع محاسباتی که بر اساس ثابت‌های بنیادین طبیت است، کنار گذاشته شود. این استوانه که به K بزرگ مشهور است از سال ۱۸۷۹ میلادی به عنوان شاخص وزن سیستم متریک استفاده می‌شود. اما K بزرگ نقایص خودش را دارد و کوچک‌ترین ذره یا غبار یا اثر خارجی ممکن است وزنش را تغییر دهد. بنابراین سال‌ها است که فیزیک‌دان‌ها رویایی را برای جایگزینی این تکه فلزی با محاسباتی که براساس یکی از ثابت‌های بنیادین مثل سرعت نور یا ثابت پلانک یا... باشد، تعقیب کرده‌اند. مثلا می‌شود از ثابت پلانک برای مقایسه انرژی امواج با استفاده از معادله مشهور E=Mc2 انیشتین استفاده کرد و وزن را تعریف کرد. اما بدبختانه هنوز کسی نتوانسته ثابت پلانک را طوری اندازه بگیرد که قابل رقابت با K بزرگ باشد.

حالا اما نتایج یک مطالعه جدید که در ژورنال Review of Scientific Instruments منتشر شده، نشان می‌دهد با روند فعلی تا سال ۲۰۱۸ می‌شود تعریف جدیدی از کیلوگرم ارائه کرد. این تحقیق به سرپرستی «استفان اشلمینگر» فیزیک‌دان در «انستیتو ملی استاندارد و فن‌آوری» امریکا انجام شده است، ثابت پلانک را با دقتی بسیار زیاد اندازه گرفته است. برای این کار از «وات بالانس» NIST-4 استفاده شده است، مقیاسی پیچیده که وزن را به وسیله نیروی الکترومغناطیسی که در موازنه به آن است اندازه می‌گیرد. سپس از این نیروی الکترو مغناطیس برای محاسبه دقیق ثابت پلانک استفاده می‌شود. با این روش تیم دکتر اشلمینگر ثابت پلانک را با عدم قطعیتی در حد ۳۴ بخش در میلیارد بخش اندازه گرفتند. همچنین این نتیجه به خوبی با نتایج سایر گروه‌ها همخوانی دارد. این در حالی است که گروه‌های دیگرهم نتایج خوبی گرفته‌اند و فقط باید نتایجشان را در کنفرانس وزن و اندازه‌گیری که در تابستان ۲۰۱۷ برگزار می‌شود، ارائه کنند. در این صورت محاسبات کامپیوتری کیلوگرم جدید را محاسبه کرده و سقوط K بزرگ آغاز می‌شود. البته حتی بعد از این اتفاق هم K بزرگ به کلی فراموش نخواهد شد و یکی از میراث‌های بشریت باقی خواهد ماند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین