حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پنجره‌های هوشمند با قابلیت کنترل نور و دما و کشتن میکروارگانیسم‌ها

sterilesmart

اندازه فونت:

پنجرهای جدید بیشتر از یک پنجره خواهند بود، آن‌ها می‌توانند عبور نور را کنترل و با تبدیل تابش خورشید به گرما، فضای داخلی ساختمان را گرم و در نهایت باکتری‌هایی که روی شیشه زندگی می‌کنند را از بین ببرند. در آینده از این نوع شیشه‌ها در پنجره هواپیماها، بیمارستان‌ها، وسایل حمل‌ونقل عمومی و ... استفاده خواهد شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از فیزورگ، جمع‌کردن همه این خصوصیت‌ها در یک پنجره چالش بزرگی بوده زیرا هر کدام از این عملکردها نیازمند ترکیب دقیق از مواد مختلف با شیشه است. برای مثال یکی از موادی که به صورت گسترده در پنجره‌های هوشمند جهت کنترل عبور نور مورداستفاده قرار می‌گیرد تنگستن تری اوکساید (WO3) است. این ماده با توجه به شارژ و دشارژ الکتروشیمیایی به میزان نور عبوری پاسخ می‌دهد. از طرف دیگر پنجره‌های هوشمند می‌توانند تابش فروسرخ نزدیک را با استفاده از نانو ذرات فلزی به گرما تبدیل کنند. همچنین طیف وسیعی از مواد مانند مس دارای خصوصیات ضد میکروبی هستند. اما ترکیب همه این مواد با هم و حفظ خصوصیات هرکدام یک چالش اساسی است.

محققین در مطالعات جدید خود موفق شدند یک‌لایه‌نازک دارای خصوصیت فتوکرومیک و فتوترمال را طراحی کنند. این لایه‌نازک از قرار گرفتن آرایه‌های سه‌بعدی WO3 در ساختار لانه‌زنبوری به همراه نانو ذرات و نانولوله‌های طلا ساخته‌شده است. در زمانی که تنگستن تری اوکساید میزان نور عبوری از شیشه را کنترل می‌کند، نانو ذرات طلا نور خورشید را برای گرم کردن فضای داخلی به گرما تبدیل می‌کنند.

محققین نشان دادند این ترکیب جدید می‌تواند از حالت کاملاً شفاف تا کاملاً کدر در کمتر از یک دقیقه تغییر کند. همچنین تابش فروسرخ نزدیک دمای پنجره را تا 24 درجه در طول پنج دقیقه افزایش دهد. خواص ضد باکتریایی این پنجره جدید نیز در حالت کدر بیشترین میزان خود را دارد.

استفاده از پنجره‌های هوشمند جدید در هواپیماها، نواحی مرتفع و همچنین بیمارستان‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین