حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نوبل فیزیک به رصدکنندگان امواج اینشتین رسید

98123469 3c8b6ac1 4318 4605 befb f43bdc91d0f2

اندازه فونت:

نوبل فیزیک سال 2017 به فیزیکدانان آمریکایی برای ردیابی و اثبات وجود امواج گرانشی رسید.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، نوبل فیزیک امسال به سه فیزیکدان آمریکایی برای ردیابی و اثبات امواج گرانشی رسید.

رینر ویس، کیپ تورن و بری بریش، سه دانشمندی هستند که موفق شدند علاوه بر دریافت جایزه نوبل فیزیک سال 2017، جایزه یک میلیون دلاری را نیز دریافت داشته و بین خود تقسیم کنند.

امواج گرانشی وقتی اجرام عظیم با سرعت نور حرکت کنند، تولید شده و موجب تاب برداشتن فضازمان می‌شوند. پس در رویدادهای بزرگ کیهانی مانند انفجار ابرنواخترها چنین امواجی باید تولید شوند. در واقع این همان چیزی است که نسبیت عام اینشتین پیش بینی کرده بود و تنها بخشی از این نظریه بود که با آزمایش تجربی اثبات نشده بود.

در فیزیک مدرن بعد چهارم به عنوان فضازمان تعریف می‌شود که اینشتین به این نتیجه رسید که نمی‌توان این دو مفهوم را از هم جدا کرد و در تئوری نسبیت فضا-زمان بعد چهارم محسوب می‌شوند.

جاذبه در این تئوری انحنایی در فضازمان است. این انحنا را جرم ایجاد کرده و هر چه جرم یک جسم بیشتر باشد، انحنای بزرگتری در فضازمان تشکیل می‌دهد. این انحنا موقعیت جسم را مشخص می‌کند.

در واقع وقتی جسمی حرکت می‌کند، انحنایی که در فضا زمان ایجاد می‌کند، نیز حرکت می‌کند.

اینشتین پیش‌بینی کرده بود اگر جاذبه (گرانش) به طور ناگهانی تغییر کند، مثلا در اثر انفجار یک ابرنواختر، امواج انرژی گرانشی با سرعت نور در کیهان منتشر خواهد شد و موجب می‌شود فضا-زمان تاب بردارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین