حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نظریه‌ای در توضیح جهان‌های متعدد

5391

اندازه فونت:

براساس آخرین مقاله استیون هاوکینگ، جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم تنها یکی از جهان‌های مشابه و متعدد است.

به گزارش دانشمند به نقل از بی بی سی، استیون هاوکینگ در آخرین مقاله خود نوشته که جهانی که ما در آن زندگی می‌کنیم تنها یکی از جهان‌های مشابه است. این نظریه یک تناقض کیهانی که این فیزیکدان به آن رسیده بود را حل می‌کند.

ضمن اینکه با این نتیجه‌گیری راهی پیش روی ستاره‌شناسان برای پیدا کردن شواهد وجود جهان‌های موازی می‌گذارد.

استیون هاوکینگ در دهه هشتاد میلادی استاد دانشگاه کمبریج بوده که با همکاری جیمز هارتل، فیزیکدان آمریکایی ایده تازه‌ای در باب شروع جهان مطرح کردند. این ایده ده روز قبل از درگذشت هاوکینگ برای نشریه فیزیک انرژی بالا ارسال شد و مشکلی را در نظریه اینشتین مبنی بر اینکه جهان تقریبا 14 میلیارد سال قبل آغاز شده اما چیزی در مورد چگونگی این شروع نمی‌گفت، حل کرد.

این ایده که به نام هارتل-هاوکینگ مشهور است از نظریه متفاوت مکانیک کوانتوم برای شرح چگونگی پیدایش کیهان از هیچ استفاده می‌کرد. این ایده جنبه‌ای از معما را حل کرد اما جنبه‌های حل نشده زیادی همچنان وجود دارد. با تحلیل این ایده فیزیکدان‌ها متوجه شدند که رویدادی مانند بیگ بنگ نه تنها موجب ایجاد یک جهان بلکه جهان‌های بی‌نهایت زیادی خواهد شد.  براساس این نظریه برخی جهان‌ها بسیار شبیه جهان ما خواهد بود و احتمالا سیاراتی مانند زمین، جوامع و حتی افرادی شبیه ما دارند. ممکن است در جهان های دیگری دایناسورهایی باشند که برخلاف جهان ما نابود نشده باشند یا مثلا چیزهایی داشته باشند که شبیه ما نباشند مثلا جهان‌هایی بدون سیارات یا ستارگان و کهکشان‌ها با قوانین متفاوت فیزیکی.

با این که بعید به نظر می‌رسد، منتها معادلات این نظریه این سناریوها را به لحاظ نظری ممکن می‌سازد. این نظریه بحرانی در پی داشت زیرا اگر انواع بی‌‌نهایت مختلفی از جهان‌ها با قوانین خاص فیزیکی وجود داشته باشند در این صورت این نظریه نمی‌تواند پیش بینی کند که ما باید در جهانی چگونه باشیم.

پروفسور هاوکینگ بعدها برای حل این تناقض با دانشمند دیگری، پروفسور توماس هرتوگ در بلژیک  همکاری کرد. مقاله نهایی پروفسور هاوکینگ محصول ۲۰ سال همکاری او با پروفسور هرتوگ است. در این مقاله تناقض مزبور را با تکیه بر تکنیک‌های خاص ریاضی که برای بررسی شاخه عجیب دیگری از فیزیک به نام نظریه استرینگ ایحاد شده، حل می‌کند. این تکنیک‌ها به محققان امکان این را می‌دهد تا نظریه‌ای فیزیکی را طور دیگری ببینند. ارزیابی بدیع نظریه هارتل-هاوکینگ در مقاله تازه باعث بازگشت نظم به جهان‌های متعدد هرج و مرج زده شده است.

این ارزیابی جدید مبنی بر این است که تنها امکان وجود جهان‌هایی هست که قوانین فیزیک در همه آنها یکسان باشد. این فرضیه بدین معنی است که جهان ما یک نمونه عادیست و مشاهدات ما از این نقطه نظر می‌تواند پایه و اساس نظریاتی درباره چگونگی پیدایش جهان‌های دیگر باشد.

پروفسور هرتوگ می‌گوید کمکی واقعی برای فیزیکدان‌هایی است که سعی دارند نظریه کامل‌تری در مورد چگونگی پیدایش کیهان تدوین کنند. قوانین فیزیکی که ما در آزمایشگاه‌هایمان تست می‌کنیم همیشه وجود نداشته است. اینها پس از مه بانگ (بیگ بنگ) زمانی که کیهان منبسط و خنک شد، شکل گرفتند. نوع قوانینی که شکل می‌گیرد بستگی زیادی به شرایط فیزیکی حاکم بر مه بانگ دارد. با مطالعه اینها قصد داریم درک عمیق‌تری از منشا نظریه‌های فیزیکی، چگونگی ظهور آنها و سوال مربوط به منحصر به فرد بودن آنها پیدا کنیم.

به گفته هرتوگ یک پیامد وسوسه‌انگیز این یافته‌ها این است که امکان دارد به محققان کمک کند حضور سایر جهان‌ها را با مطالعه پرتو مایکروویو به جا مانده از بیگ بنگ است، ردیابی کنند.

اما وی فکر نمی‌کند پریدن از یک جهان به جهان دیگر ممکن باشد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین