حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

محکم‌تر از تیتانیوم محققان نوعی آلیاژ زیست‌سازگار جدید ساخته‌اند که از محکم‌ترین فولاد‌های موجود و تیتانیوم خالص هم 3تا 4 مرتبه محکم‌تر است.

image 4050 Ti3Au

اندازه فونت:

تیانیوم به دلیل استحکام، سمی نبودن و مقاومت بی‌نظیرش در مقابل سایش مهم‌ترین عنصر در ساخت اعضای جایگزین استخوانی بدن مثل زانوی مصنوعی انسان است. اما یک الیاژ جدید که نسبت عناصر آن 3 تیتانیوم در مقابل یک طلا است، حتی خصوصیات بهتری دارد. پرفسور «امیلیا موروسان» استاد دانشگاه رایس هوستون تگزاس و نویسنده ارشد مقاله‌ای که به شرح خصوصیات این ماده جدید می‌پردازد، می‌گوید:« این ماده 3 تا 4 بار از بیشتر فولاد‌ها و 4 مرتبه از تیتانیوم خالص سخت‌تر است».

این ماده که فرمولش Ti3Au است وقتی در دمای بالا تولید شود، حالتی کریستالی مکعبی ایجاد می‌کند که Ti3Au بتا نامیده شده و چهار مرتبه از تیتانیوم سخت‌تر است.

 

مطابق اظهارات پرفسور موروسان وهمکارانش این ماده که فرمولش Ti3Au است وقتی در دمای بالا تولید شود، حالتی کریستالی مکعبی ایجاد می‌کند که Ti3Au بتا نامیده شده و چهار مرتبه از تیتانیوم سخت‌تر است. اما در دمای پایین‌تر اتم‌ها تمایل دارند در چینشی دیگر که به نام Ti3Au آلفا نامیده می شوند کنار هم قرار بگیرند و نتیجه به همان سختی تیتانیوم است. افزایش چهار برابری سختی این آلیاژ جدید در برابر دیگر آلیاژ‌های تیتانیوم-طلا  را می‌توان به تراکم بالای ظرفیت الکترونی ماده، کاهش طول پیوند، و یک پدیده فیزیکی به نام شبه شکاف ( در فیزیک ماده چگال شبه شکاف، وضعیتی را توصیف می‌کند که سطح فرمی مواد دارای یک شکاف انرژی جزئی هستند.) مرتبط دانست.

به گزارش دانشمند آنلاین و به نقل از سای-نیوز  چون تیتانیوم و طلا به تنهایی زیست‌سازگار‌ترین مواد طبیعی هستند و در ساخت اعضای مصنوعی کاربرد فراوانی دارند، آزمایش‌های نشان دادند که این ماده حتی از تیتانیوم خالص هم سازگاری بیشتری دارد. حالا محققان می‌خواهند تلاششان را برای افزایش مقاومت و سختی این آلیاژ جدید به کار ببندند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین