حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

یک تئوری جدید می‌گوید: عالم به ماده و انرژی تاریک نیاز ندارد

49

اندازه فونت:

مجله دانشمند: پیش از فرستادن تلسکوپ هابل به فضا، تصور می‌شد گسترش عالم در حال کند شدن است و ممکن است دوباره روزی روی خودش فروبریزد اما بعد مشخص شد نه تنها این ایده درست نیست، بلکه نرخ گسترش عالم رو به افزایش است و ما هنوز نمی‌دانیم چرا.

یکی از توضیحات ممکن، انرژی تاریک است که به عالم، امکان گسترش سریع را می‌دهد. تصور می‌شود این انرژی مرموز 68 درصد محتوای کیهان و ماده تاریک 27 درصد محتوای ماده کیهان را تشکیل داده باشند و بقیه که بخش قابل دیدن و ماده معمولی کیهان است، سهمی در حد 5درصد دارد. اما از زمان کشف این مفاهیم و تئوریزه شدن‌شان، پیشرفت واقعی در کشف آن‌ها پدید نیامده است. اکنون «آندره مائدر» استاد افتخاری دپارتمان اخترفیزیک دانشگاه ژنو تئوری رادیکالی پیشنهاد داده که باعث زمین‌لرزه در کیهان‌شناسی شده است. او می‌گوید هیچکدام از ماده و انرژی تاریک وجود ندارند و اعتقاد به این مفاهیم برای درک جهان لازم نیست.

او نشان داد که جهان چطور بدون این مفاهیم کار می‌کند. تئوری او بر مبنای مفهومی در فیزیک و ریاضیات است، به نام «استقلال از مقیاس» و به این معنی است که خصوصیات اشیا با اندازه‌گیری تغییر نمی‌کنند و ربطی به مقیاس شیء ندارند. ما می‌توانیم مقیاس اندازه‌گیری انرژی یا طول این اشیاء را چند برابر کنیم و این تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌کند. این ویژگی بر فضای خالی نیز سازگار است و استقلال از مقیاس، از اصول پذیرفته شده و بنیادین الکترومغناطیس است. مائدر می‌گوید ما به جای انرژی تاریک و ماده تاریک به سادگی فراموش کردیم که اثر استقلال از مقیاس را بر مدل استاندارد جهان اعمال کنیم. بنابراین خصوصیات فضای خالی با گسترده‌تر شدن یا منقبض شدن تغییر نمی‌کند و اگر این ایده درست باشد، همه چیز‌هایی که درباره گرانش و گسترش جهان می‌دانیم، تغییر خواهند کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین