حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

شتاب دهنده رومیزی محققان آزمایشی را آغاز کرده­اند که ممکن است منجر به ساخت شتاب­ دهنده­های کوچک و قدرتمند شود

MEGA particle accelerator

اندازه فونت:

اگر شما تنها یک چیز درباره ازمایش­های فیزیک ذرات بدانید، آن عظیم بودن این آزمایش­ها است.  مثلا شتاب دهنده بزرگ هادرونی یا LHC چیزی حدود 8 کیلمتر قطر، به اندازه کافی بزرگ است تا برخی شهر­ها را در بر بگیرد. اما حالا محققان امیدوارند که یک آزمایش جدید منجر به ساخت شتاب­دهنده ای به مراتب کوچکتر ولی همان­قدر قدرتمند شود. محققان در «سرن» سوئیس نخستین مرحله از آزمایش موسوم به AWAKE را اجرا کرده­اند، یک مدل جدید شتاب دهنده که بر اساس مفهومی طراحی شده که ممکن است بتواند ابعاد آزمایش­های فیزیک ذرات را 100 مرتبه ویا بیشتر کوچک کند. شتاب دهنده­ها از اجزای بسیاری تشکیل شده­اند، اما به طور کلی آن­ها نیاز به جایی برای انبار کردن ذرات بنیادین، جایی برای شتاب دادن آن­ها تا نزدیک سرعت نور، جایی برای کوبیدن آن­ها به هم یا چیز­های دیگر و جایی برای نگاه کردن به آنچه از این تصادف پدید می­آید، دارند.

محققان در «سرن» سوئیس نخستین مرحله از آزمایش موسوم به AWAKE را اجرا کرده­اند، یک مدل جدید شتاب دهنده که بر اساس مفهومی طراحی شده که ممکن است بتواند ابعاد آزمایش­های فیزیک ذرات را 100 مرتبه ویا بیشتر کوچک کند

 

بخشی از فرآیند سرعت گرفتن ذرات نیاز به هل دادن آن­ها به وسیله یک سری از میدان­ها الکتریکی دارد. برای رسیدن به سرعت مورد نظر محققان به جای میدان­ها پر قدرت میدان­های طولانی ساخته­اند. اما آزمایش AWAKE که خلاصه شده « آزمایش رانش شتاب پلاسمای پرتون ویک فیلد» است، از یک روش به کلی جدید برای سرعت بخشیدن به ذرات در زمان بسیار کمتر استفاده می­کند. اساس این روش بر شتاب دهی پرتون­ها به وسیله عبور آنها از یک پلاسما و وادار کردن این ذرات به پرواز بر اثر تقابل بارهای منفی و مثبت است. آزمایش AWAKE تنها اثبات کننده این مفهوم است و آن­طور که در بیانیه مطبوعاتی سرن آمده این آزمایش ممکن است روزی به ساخت شتاب دهنده­ای به اندازه یک میز منجر شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین