حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ساخت بلور ناهمسانگرد مصنوعی

2 besteveratsp

اندازه فونت:

محققین به کمک شبیه‌سازی‌ها دقیق کامپیوتری ساختاری را برای چینش مولکول‌ها در بلور تعیین کرده‌اند که خواص ناهمسانگردی را افزایش دهند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از phys، برخی بلورها دارای خاصیتی هستند به نام ناهمسانگردی؛ این نوع بلورها با تابش نور از هر جهت یک خاصیت متفاوت از خود نشان می‌دهند. مثلاً ضریب شکست آن‌ها در جهت‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. از این نوع مواد به صورت گسترده در لیزرها، نمایشگرهای کریستال مایع، فیلترها، لنزها و همچنین میکروسکوپ‌ها استفاده می‌شود.

گروهی از دانشمندان و مهندسین موفق به ساخت ماده بلوری شده‌اند که درجه بالایی از ناهمسانگردی را در بین دیگر مواد جامد و بخصوص در طیف فروسرخ داراست. اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهد ماده جدید 50 تا 100 برابر بیشتر از دیگر مواد خاصیت ناهمسانگردی دارد.

محققین به کمک شبیه‌سازی‌ها دقیق کامپیوتری ساختاری را برای چینش مولکول‌ها در بلور تعیین کرده‌اند که خواص ناهمسانگردی را به صورت ویژه‌ای افزایش دهند. با توجه به خصوصیات ویژه بلورهای ناهمسانگرد در ضریب شکست یا واکنش نسبت به قطبش نور از این مواد در فیلترهای نوری و فناوری نمایش سه‌بعدی استفاده می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین