حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

زنانی که چهره فیزیک را تغییر دادند

103687780 science comp

اندازه فونت:

این چهار زن توانستند نقش موثری در علم فیزیک داشته باشند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، دانا استریکلند روز سه شنبه به عنوان سومین زن در تاریخ برنده جایزه نوبل فیزیک شد. او به ماری کوری برنده سال ۱۹۰۳ و ماریا گپرت-مایر برنده سال ۱۹۶۳ این جایزه می‌پیوندد. اینجا از چهار زن دیگر نام می بریم که چهره فیزیک را عوض کرده‌اند.

هرتا ایرتون، فیزیکدان و ریاضیدان بریتانیایی

محل تولدمتولد پورتسی، همشر، سال ۱۸۵۴؛ تاریخ درگذشت ۱۹۲۳.

دلایل شهرتاو اولین زنی بود که برای عضویت در انجمن رویال بریتانیا نامزد شد.

تحصیلاتاو در کالج گرتون، دانشگاه کمبریج، در رشته ریاضیات تحصیل کرد.

 

دستاوردهای علمی:  او در کلاس های فیزیک در کالج فنی فینزبری به استادی پروفسور ویلیام ایرتون شرکت کرد، مردی که بعدا با او ازدواج کرد. او در انجام آزمایش‌های فیزیکی و الکتریکی به پروفسور ایرتون کمک کرد و در زمینه قوس الکتریکی (حالتی از تخلیه الکتریکی در هوا یا سایر محیط‌هایی معمولاً نارسانا) تخصص پیدا کرد. او چند مقاله در این زمینه منتشر کرد و در سال ۱۸۹۹ به عنوان اولین زن به عضویت موسسه مهندسان برق در آمد. او در سال ۱۹۰۲ به عنوان اولین زن نامزد عضویت در انجمن رویال لندن شد، اما انتخاب نشد چون در آن زمان زنان به عضویت پذیرفته نمی‌شدند.

ویرا روبین، منجم آمریکایی

محل تولد: شهر فیلادلفیا در پنسیلوانیا، سال ۱۹۲۸. تاریخ درگذشت: ۲۰۱۶

تحصیلات: کالج واسار و دانشگاه کورنل.

دلایل شهرتاز اخترشناسان پیشتاز در آمریکا و از مشوقان بزرگ پیشرفت زنان در علوم.

 

دستاوردهای علمیمطالعات او وجود نوعی ماده نامرئی موسوم به ماده تاریک را تایید کرد. او در سال ۱۹۷۴ شواهدی به دست آورد از اینکه ستارگان در لبه کهکشان‌ها سریع تر از حد انتظار حرکت می‌کنند. برای آشتی دادن این پدیده با قانون گرانش، دانشمندان نتیجه گیری کردند باید نوعی ماده در جهان وجود داشته باشد که ما نمی‌بینیم. مطالعات او برایش افتخارات زیادی به ارمغان آورد، از جمله دومین منجم زنی شد که به عضویت آکادمی ملی علوم آمریکا در می‌آید.

فابیولا جیانوتی، فیزیکدان ایتالیایی ذارت اتمی

محل تولدرم، سال ۱۹۶۰.

تحصیلاتاو در دانشگاه میلان در رشته فیزیک ذرات تجربی تحصیل کرد.

دلایل شهرتاو شانزدهمین شخصی است که سرن، سازمان فیزیک اروپا را هدایت می‌کند. سرن که بزرگترین آزمایش فیزیک ذرات در جهان است در زمینه بهبود و درک کیهان تحقیق می‌کند.

 

دستاوردهای علمیاو در سال ۱۹۹۴ به سرن پیوست، و در تیم اطلس مشغول به کار شد، که در نهایت ذره موسوم به هیگز را شناسایی کرد، ذره‌ای که به مصالح اولیه طبیعت وزن می‌دهد. او اکنون هدایت سرن را به عهده دارد، که محل فعالیت ۱۰ هزار دانشمند از بیش از ۱۰۰ کشور جهان است.

جاسلین بن برنل، اخترفیزیکدان بریتانیایی

محل تولد: ۱۹۴۳ در لرگان، ایرلند شمالی.

تحصیلات: دانشگاه های یورک، گلاسکو و کمبریج

دلایل شهرتکشف تپ‌اخترها (پالسار)، نوعی ستاره نوترونی که اشعه ای باریک ساطع می کند.

 

دستاوردهای علمیاو به عنوان دانشجوی محقق در آزمایشگاه کاوندیش دانشگاه کمبریج درحال بررسی داده‌های یک رادیوتلسکوپک جدید - که خود به ساخت آن کمک کرده بود - بود که متوجه یک سیگنال ضعیف و غیرمعمولی شد: اینها پالس‌های تکراری امواج رادیویی بود. کشف مشترک او با سرپرستش آنتونی هوییش در سال ۱۹۶۷ یکی از مهم‌ترین دستاوردهای نجومی قرن بیستم به حساب می‌آید. هوییش بعدا به خاطر این کشف جایزه نوبل فیزیک سال ۱۹۷۴ را دریافت کرد اما خانم برنل جایزه نگرفت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین