حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ذرات 4 کوارکی بررسی نتایج شتاب دهنده بزرگ هادرونی منجر به کشف ذراتی نادر با ۴ کوارک شده است

Tetraquark IllustrationSYM16

اندازه فونت:

فیزیک دان‌ها دانشگاه «سیراکیوز» با تایید وجود ذرات ۴ کوارکی تاریخ ساز شدند. یافته‌های آن‌ها که بر مبنای اطلاعات شتاب دهنده بزرگ هادرونی (LHC) بنا نهاده شده است. پرفسور «توماژ اسکورنیکی» و دانشجوی دکترا، «توماس بریتون» که هر دو در بخش همکاری بین دانشگاه سیراکیوز و LHC عضو هستند، وجود یک کاندیدا برای ذره ۴ کوارکی که به نام X۴۱۴۰ شناخته می‌شود را تایید کردند. همچنین آن‌ها سه ذره هیجان انگیز دیگر با نام‌های X۴۲۷۴، X۴۵۰۰ و X۴۷۰۰ را مشاده کرده‌اند. هر چهار ذره موضوع پایان نامه دکترای بریتون بوده که در ماه می‌دفاع کرده و سپس برای انتشار به صورت مقاله در ژورنال Physical Review Letters درخواست داده است. یک ذره چهار کوارکی از دو کوارک و دو ضد کوارک تشکیل شده است. اسکورنیکی می‌گوید: «حتی با فرض اینکه هر چهار ذره ترکیب کوارکی یکسان داشته باشند، هرکدام ترکیب داخلی، جرم و عدد کوانتومی منحصربه فردی دارند». عدد‌های کوانتومی خصوصیات ذرات زیر اتمی را تشریح می‌کنند. اسکورنیکی مدت‌ها است روی کوارک‌ها فعال است که ذرات تشکیل دهنده پرتون‌ها و نوترون‌ها هستند و از آنجایی که بیشتر ذرات شناخته شده ۲ یا ۳ کوارک دارند، او و دیگران در طی ۲ دهه گذشته روی یافتن ذراتی با ۴ یا ۵ کوارک متمرکز شده‌اند.

اسکورنیکی مدت‌ها است روی کوارک‌ها فعال است، که ذرات تشکیل دهنده پرتون‌ها و نوترون‌ها هستند و از آنجایی که بیشتر ذرات شناخته شده ۲ یا ۳ کوارک دارند، او و دیگران در طی ۲ دهه گذشته روی یافتن ذراتی با ۴ یا ۵ کوارک متمرکز شده‌اند

 

تابستان گذشته او با کمک همکارانش موفق به شناسایی دو ذره با ۵ کوارک شد و هدف آن‌ها شناسایی همه انواع ذرات تشکیل دهنده ماده است، با این امید که بتوانند توضیح دهند چرا جهان به جای ضدماده از ماده ساخته شده است. بر طبق مدل استاندارد ذرات بنیادین، ۶ نوع کوارک وجود دارد که دو به دو با نام‌هایی عجیب با هم برهمکنش دارند؛ بالا/ پایین، جذاب/عجیب و سر/ته. ذراتی جدیدی که کشف شده‌اند از دو کوارک جذاب و دوکوارک عجیب تشکیل شدهاند که سومین و چهارمین کوارک‌های سنگین هستند. اسکورنیکی می‌گوید: «هر اندازه کوارک سنگین‌تر باشد ذره‌ای که می‌سازد ناپایدار‌تر است». با کامل شدن کشف این ذرات فیزیک‌دان‌‌ها باید برای ساخت یک مدل تئوریک تلاش کنند که حضور این ذرات را توضیح داده و توضیحی برای وضعیت فعلی جهان بیابد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین