حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

حق با انیشتین بود

evenphenomen

اندازه فونت:

همان‌طور که در نظریه نسبیت عام اشاره‌شده است، انیشتین پیش‌بینی می‌کند همه اجسام صرف‌نظر از جرم یا ترکیبشان با یک آهنگ سقوط می‌کنند. این موضوع برای اجرام روی زمین آزمایش و درستی آن اثبات‌شده است اما برای اجرام بسیار پرجرم و چگال شناخته‌شده در کیهان نیز صحیح است؟

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از فیزورگ، گروهی از ستاره‌شناسان این سؤال قدیمی را مورد بررسی قرار داده‌اند و یافته‌های خود را در مجله نیچر منتشر کرده‌اند. محققین نشان داده‌اند که بینش انیشتین در مورد گرانش حتی در شدید شرایط کیهان هنوز پابرجاست.

اگر مقاومت هوا و دیگر نیروهایی اتلافی وجود نداشته باشند یک چکش و یک پر با یک آهنگ سقوط می‌کنند. این مفهومی است که توسط گالیله کشف شد و به دست فضانورد آپولو 15 دیوید اسکات در ماه انجام شد.

 

 as15 hfd 1

 

تا به امروز معادلات انیشتین از همه آزمون‌ها چه آزمایش‌های دقیق در آزمایشگاه و چه مشاهدات سیارات در منظومه شمسی با موفقت عبور کرده است. ولی نظریه‌های جایگزین تئوری نسبیت انیشتین پیش‌بینی می‌کنند اجرام فشرده و بسیار چگالی مثل ستاره‌های نوترونی کمی متفاوت‌تر از اجرام سبک‌تر سقوط می‌کنند.

در سال 2011 بنیاد ملی علوم آمریکا (NSF) و رادیوتلسکوپ گرین‌بنک یک آزمایشگاه طبیعی برای آزمودن این نظریه یافتند. یک منظومه ستاره‌ای سه تایی با نام PSR J0337+1715 که در فاصله حدود 4200 سال نوری قرار دارد. این منظومه ستاره‌ای شمال یک ستاره نوترونی، یک کوتوله سفید و یک همدم دیگر که به دور کوتوله سفید می‌گردد.

از زمان کشف این منظومه ستاره‌ای به صورت منظم توسط رادیوتلسکوپ گرین‌بنک، رادیوتلسکوپ‌های ورستبورک در هلند و رصدخانه NSF در پورتوریکو رصد شده است و داده‌های حرکت هر یک از اجزای منظومه نسبت به دیگر اجزا ثبت ‌شده است.

CNX UPhysics 03 05 Gravity

اما چگونه این تلسکوپ‌های این منظومه را موردمطالعه قرار می‌دهند؟ این ستاره نوترونی در واقع یک تپنده است. بسیاری از تپنده‌ها با دوره ثابتی می‌چرخند که از نظر دقت و پایداری می‌تواند با ساعت‌های اتمی رقابت کند. ستاره نوترونی موجود در این منظومه 366 بار در هر ثانیه می‌چرخد. این ویژگی ستاره نوترونی موجب می‌شود بتوانیم محل و مسیر ستاره نوترونی را با دقت بالایی تعیین کنیم. اگر نظریه‌ها جایگزین نسبیت انیشتین درست باشند حرکت ستاره نوترونی و کوتوله سفید باید با هم متفاوت باشد.

با توجه به رصدهای انجام‌شده و محاسبات دقیق دانشمندان می‌توانند هرگونه اختلاف شتاب گرانش در این سیستم را که بیشتر از 3 در میلیون باشد آشکار کنند. محققین در این پژوهش نتوانستند شواهدی بر درستی نظریه‌های جایگزین نسبیت بیابند. بااین‌حال ممکن است در آینده بتوان در یک آزمایش دقیق‌تر این موضوع را نشان داد.

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین