حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

امواج گرانشی واقعیت دارند دومین مشاهده امواج گرانشی توسط آشکارساز LIGO نشان می‌دهد، کشف نخست اتفاقی نبوده است.

gwaves feat new

اندازه فونت:

بزرگ‌ترین کشف امسال، یعنی مشاهده موج‌ در فضا-زمان که به آن امواج گرانشی گفته می‌شود، اتفاقی نبوده است. برای دومین بار فیزیک‌دان‌هایی که با دو آشکارساز بزرگ در «رصدخانه تداخل‌سنج لیزری امواج گرانشی» یا LIGO کار می‌کنند، نشانه‌ای از این امواج را مشاهده کرده‌اند. خبر این کشف را تیم LIGO در نشست انجمن ستاره‌شناسی آمریکا در سن دیگوی کالیفرنیا در ۲۶ خرداد اعلام کردند و یک بار دیگر این امواج از ادغام دو سیاه‌چاله نشات گرفته است. وقتی یک ستاره بسیار بزرگ در یک نقظه بسیار کوچک فرو می‌ریزد، میدان گرانشی بسیار قوی، حاصل این رخداد خواهد بود. مشاهده جدید می‌گوید که بعد از تنظیم مناسب، لیگو موفق خواهد شد که ده‌ها و بلکه صد‌ها موج دیگر را آشکار کند که پیش از این قابل ردیابی نبودند. گابریل گونزالس فیزیک‌دان دانشگاه ایالتی لوئیزیانا و رئیس شورای همکاری ۱۰۰۰ نفره LIGO می‌-گوید: «این کاملامنطقی است، ما به یک مشاهده دیگر نیاز داشتیم تا کاملا قانع شویم و این این‌‌ همان است». «کوله می‌لر» که عضو شورای همکاری نیست معتقد است این کشف نشان می‌دهد که LIGO دریچه جدیدی به عالم گشوده است. در همین حال ستاره‌شناسان، جرم ستاره‌ای (جرم ستاره‌ای که تبدیل به سیاه چاله شده) این سیاه چاله را محاسبه و ثبت کردند، اتفاقی که به لطف LIGOدر حال افزایش است. مشاهده جدید در ساعت ۳: ۳۸. ۵۳ به وقت ساعت هماهنگ جهانی در روز۲۶ دسامبر۲۰۱۵ انجام شده است. درست مشابه رخداد نخست، آشکارساز یک کش آمدن نوسان‌دار فضا-زمان را ثبت کرد. این نشانه‌ها مطابق تئوری «نسبیت عام» انیشتین از یک شیء بسیار حجیم در هنگام حرکاتی خشونت بار ناشی می‌شود. شبیه سازی‌های کامپیوتری نشان می‌دهد منبع این نوسانات در فضا-زمان دوسیاه‌چاله به هم پیچیده در فاصله ۱. ۴ میلیارد سال نوری از زمین هستند. محققان لیگو چندی قبل از آن نشانه‌هایی ضعیف‌تر را در‌‌ همان منطقه مشاده کردند که ممکن است نشانه ادغام سیاهچاله سوم باشد.
نخستین نشانه‌ای که آشکار ساز LIGO گزارشکرد مربوط به سپتامبر ۲۰۱۵بود که در فوریه‌‌ همان سال در مورد آن اطلاع رسانی شد، این نشانه‌ها از سوی دو سیاه چاله می‌آمدند که به طرز شگفت انگیری بزرگ بوده و جرمشان ۳۶ و ۲۹ برابر خورشید ما بود. آن رخداد تنها ۰. ۲ ثانیه طول کشید و فیزیک‌دان‌ها موفق شدند تنها ۱۰ دور از حرکات مارپیچی سیاه‌چاله‌ها را قبل از برخورد ثبت کنند. اما رخداد فعلی از دوسیاه چاله کوچک‌تر با جرم ۱۴ و ۷. ۵ برابر خورشید ناشی می‌شد، و آن‌طور که فیزیک‌دان‌ها در مقاله منتشر شده در Physical Review Letters توضیح داده‌اند، توانسته‌اند ۵۵ دور کامل از مارپیچ مرگ آن‌ها را در یک ثانیه کامل ثبت کنند. مشاهده نخست اما به دلیل جرم بسیار بالا و غیر قابل توضیح سیاه چاله‌ها همچنان یک معما باقی می‌ماند. اما مشاهده دوم به دلیل اینکه پارامتر‌هایش با تئوری نسبیت عام همخوانی داشته و زمان مناسبی هم طول کشیده، آزمون مناسبی برای این تئوری بوده و آن طور که گونزالس می‌گوید تئوری انیشتین از این آزمون سربلند بیرون آمده است.
اما از همه مهم‌تر این کشف دوم نشان می‌دهد که LIGO روبه جلو حرکت می‌کند و از این پس باید شاهد برداشت‌ها بیشتری از ادغام سیاه‌ چاله‌ها باشیم. در این صورت اشکارساز تازه بازسازی شده LIGO که هنوز به اوج حساسیتش نرسیده و اگر برسد آن‌طور که «استفان فیرهورست» ستاره‌شناس امواج گرانشی در LIGO و دانشگاه کاردیف انگلستان پیش‌بینی می‌کند؛ باید بتواند چنین رخداد‌هایی را با توا‌تر چندین بار در روز ثبت کند. در این صورت این موضوع باید کمک مناسبی به حل راز سیاه چاله‌های دوقلو باشد که می‌گوید مشخص نیست این سیاه‌ چاله‌ها از دو ستاره دوقلو شکل گرفته‌اند یا جداگانه تشکیل شده و سپس همدیگر را یافته‌اند. برای رسیدن به حساسیت مورد نظر طراحی که ۲. ۵ برابر فاکتور حساسیت امروزی است یک چالش مهم است چون ابزارهای فعلی در حال حاضر از یک نویز مزاحم در فرکانس‌های پائین رنج می‌برند. با این حال محققان امیدوارند LIGO سرانجام بتواند این امواج را از دیگر انواع برخورد‌های کیهانی ثبت کند.
در فیزیک، موج گرانشی موجی است که توسط میدان گرانشی ایجاد می‌شود. محققان سال‌ها است به دنبال رصد و شماده این امواج هستند که به صورت تئوری در سال ۱۹۱۶ توسط انیشتین ورد غالب نظریه نسبیت عام پیش‌بینی شده بود. به صورت نظری این امواج می‌توانند انرژی تابشی گرانشی را منتقل کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین