حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

یک دست عصای سفید، یک دست ساعت هوشمند

D1736697T14230972webb

اندازه فونت:

روز عصای سفید، روز نابینایان فرصتی است برای پرداختن به امکانات و دستاوردهای جدیدی که فناوری دیجیتالی در اختیار این بخش از جامعه قرار داده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، یکی از قدیمی‌ترین آسان‌سازهای زندگی نابینایان ساعت‌های ویژه بوده است. بیش از ۶۰ سال است که کارخانه سین در آلمان و چند کارخانه در سویس و آمریکا ساعت‌هایی با نقطه‌های برجسته و عقربه‌های محکم برای نابینایان ساخته‌اند. هم اکنون اما با ورود گوشی‌ها و دستگاه‌های هوشمند مناسب‌سازان بیشتر به فن‌آوری‌های صوتی روی آورده‌اند.

شرکت اپل همه دستگاه‌هایش را به صوت مصنوعی مجهز کرده و کاربران اندروید با نرم افزار "تاک‌بک" می‌توانند به دستگاه‌های این سیستم دسترسی داشته باشند.

ساعت‌های اپل و سیستم اندروید هم با صدا نابینا را در دستیابی به امکانات این دستگاه‌ها یاری می‌رسانند. اما در این میان جای یک ساعت دارای برجسته‌نگار خالی بود.

نابینایی که در کنفرانس‌ها شرکت می‌کند یا نیمه‌شب می‌خواهد از ساعت استفاده کند، نمی‌تواند صدای دستگاه را درآورد.

چاره "داتواچ" (Dotwatch) از شرکت "دات اینکورپ" (Dot Incorp) از كُره جنوبی است که هم اکنون ساعت هوشمندش را تکمیل و باز به بازار عرضه کرده است. کاربر نابینا با این ساعت افزون بر دسترسی به تقویم، زنگ، و زمان‌شمار و زمان‌سنج، قادر دسترسی به پیام‌های گوشی هوشمند خود با خط بریل است.

گرچه این ساعت هنوز به بخش اندکی از نرم افزارهای گوشی متصل به آن دسترسی دارد ولی سازندگان آن به نگارنده اطمینان داده‌اند که این کار به زودی با تکمیل نرم‌افزاری دستگاه امکانپذیر خواهد شد.

داتواچ نخست کاربر را با لرزه از رسیدن پیام یا آلارم یا اتصال و عدم اتصال به گوشی آگاه می‌کند و هم‌زمان آن را روی صفحه کوچک خود به خط بریل نشان می‌دهد.

نگارنده که این دستگاه را آزمایش کرده متوجه شده که وقتی نیروی باتری دستگاه رو به پایان است گاهی نقطه‌ها خوب عمل نمی‌کنند و به این ترتیب علامت‌ها درست خوانده نمی‌شوند.

با این همه داتواچ همراه بسیار خوبی برای کاربران نابینایی است که در پی یک ساعت هوشمند بی‌صدا هستند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین