حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

گل رز مهندسی شده

rose photo 3

اندازه فونت:

برای نخستین بار نقشه کاملی از دی ان ای گل سرخ فراهم شده است که محققان معتقدند با این نقشه می توان عطر گل سرخ را افزایش داد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از تلگراف، محققان توانستند کدهای ژنتیک گل سرخ را رمزنگشایی کنند. هم اکنون محققان در حال ساخت ژنوم با کیفیت این گل محبوب هستند و توانسته‌اند با مهندسی ژنتیک رنگ، عطر و ماندگاری گل سرخ را افزایش دهند. با توجه به اینکه روش های متعددی برای پرورش این گل هست، رزهای نوین توالی دی ان ای پیچیده‌ای دارند. از همین رو تلاش‌های قبلی برای بازسازی و در کنار هم قرار دادن مولکول‌های دی ان ای گل سرخ با موانعی روبرو شد و این مورد به چینش‌های منقطع و پیچیده دی ان ای رز منجر شد.

اما محققان راهی را پیدا کرده‌اند تا ژن‌های رز را اصلاح کنند. در این تحقیق دانشمندان از روش‌های پیشرفته برای توالی‌بندی ژنوم گونه Rosa chinensis استفاده کردند. این گل عطر دلنشینی دارد و خوشه‌ایی از گل‌های صورتی دارد. در واقع این گل اولین گل رز منطقه شرق آسیاست که در قرن 18 میلادی به اروپا وارد شده است.

محققان دانشگاه لیون فرانسه ژنوم گیاهان دیگر مانند توت فرنگی، زردآلو و هلو را با هم مقایسه کردند تا شیوه و ریشه تحول گل سرخ را پیدا کنند.

در این تحقیق بیش از 36 هزار ژن کدگذاری پروتئین و مسیری بیوشیمیایی کشف شده که رنگ و عطر گل رز را تنظیم می‌کند.

تعدادی از ژن‌ها برای گلدهی شناسایی شده که در آینده می‌توان از آنها برای ارتقای گل سرخ مهندسی شده استفاده کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین