حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کوچکترین خانه دنیا با سیستم میکرورباتیک ساخته شد

roboticassem

اندازه فونت:

محققان فرانسوی کوچکترین خانه دنیا را با استفاده از سیستم میکرورباتیک ساخته‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از  ساینس دیلی، تیم تحقیقاتی در شهر بزانسون فرانسه با استفاده از سیستم میکرورباتیک کوچکترین خانه جهان را به منظور نشان دادن توانایی یک سیستم نانورباتیک ساخته‌اند. این مجموعه از یک تفنگ یونی کنترل شده توسط رباتیک و یک سیستم تزریق گاز استفاده می‌کند که در یک محفظه بزرگ خلا عمل کرده تا میکروساختارها را بر روی نوک فیبرهای نوری با دقت بسیار بالا بسازد.

دو مهندس روی چندین کامپیوتر با استفاده از سیستم میکرورباتیک(μRobotex) و میکروسکوپ الکترونی اسکن دوگانه، برای ساختن خانه‌های غشایی سیلیکا در مساحتی حدود 300 در 300 میکرومتر (یک میکرون) تلاش کردند.

یک پرتو یون متمرکز برای برش یا علامت‌گذاری یک ورق مسطح از غشا که بعد برای تشکیل ساختار پایه چند لایه می‌شود، با استفاده از سیستم تزریق گاز به منظور جوش دادن لبه‌های اتصالی آن مورد استفاده قرار گرفت. بعد هم یک پرتو یونی با نیروی کمتر که در کنار سیستم تزریق گاز کار می‌کرد، کاشی‌ها (دو نوار روی سقف در عکس) را ایجاد کرد.

برای مثال میکرورباتیک می‌تواند برای مثال عناصر حساس را بر روی لبه فیبرهای نوری به باریکی موی انسان بسازد تا به رگ‌های خونی برای شناسایی مولکول‌های ویروسی وارد شود.

جین راش، نویسنده این تحقیق در این باره می‌گوید: اولین بارست که توانسته‌ایم الگویی را با دقت کمتر از 2 نانومتر به دست آوریم که نتیجه بسیار مهمی برای رباتیک و حوزه نوری محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین