حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کامپیوترهایی که زبان بدن را می‌خوانند

170706143158 1 540x360

اندازه فونت:

محققان دانشگاه کارنگی ملون در ایالات متحده روش‌هایی برای ثبت حرکات و ژست‌های دست انسان ایجاد کرده‌اند که شامل بیان اجزای صورت و وضعیت دست‌ها در چند فرد است. این تحقیق نه تنها کامپیوترها را قادر به تشخیص هویت بخش‌های بدن می‌کند بلکه موجب درک چگونگی حرکت و وضعیت قرار گرفتن آنها می شود.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از ساینس‌دیلی، محققان انجمن رباتیک دانشگاه کارنگی ملون، از کامپیوتر برای درک حرکات و ژست‌های بدن چند فرد از یک ویدیو (شامل حرکت انگشتان هر فرد) استفاده کردند.

یاسر شیخ، دستیار استاد رباتیک در گفتگویی اعلام کرد که این روش‌ها برای پیگیری فرم و حرکات دو بعدی انسان، راه‌های جدیدی برای تعامل بین انسان و ماشین‌ها ایجاد می‌کند و همچنین روش جدیدی برای درک بهتر افراد از جهان پیرامون خود با استفاده از ماشین‌ها پدید می‌آورد. برای مثال تعامل انسان‌ها با کامپیوترها به راه‌های جدید و طبیعی‌تر مانند ارتباط با کامپیوترها تنها با نشان دادن اشیا ممکن می‌شود.

ثبت حرکات غیرزبانی ارتباطی بین افراد، به ربات‌ها امکان می‌دهد در فضاهای اجتماعی، آن رفتارها را به کار ببرند و درک کنند که انسان‌ها در اطراف آنها چه می‌کنند، چه حالت‌هایی دارند یا چه کارهایی، آنها را ناراحت می‌کنند. ماشین‌های خودران می‌توانند نخستین هشدار مبنی بر قدم گذاشتن عابر پیاده به خیابان را با آشکارسازی زبان بدن دریافت کنند. با امکان درک رفتار انسان‌ها توسط ماشین‌ها، درک توانبخشی و عیب‌شناسی برای وضعیت‌هایی مانند اوتیسم، خوانش‌پریشی و افسردگی هم فراهم خواهد شد. (خوانش‌پریشی یک اصطلاح عام برای تشریح معلولیت آموزشی است، این معلولیت موجب اختلال در روان‌خوانی و یا درک مطلب می‌شود)

در زمینه ورزشی، ثبت بلادرنگ و آنی حرکت برای کامپیوترها، این امکان را فراهم می‌کند که نه تنها موقعیت هر بازیکن را در زمین بازی دنبال می‌کنند، بلکه متوجه می‌شوند که در یک زمان خاص، بازیکن با دست‌ها، پاها و سرش چه کار می‌کند.

محققان برای تحقیقات و برنامه‌های بیشتر، کد کامپیوتری خود را برای چند فرد ارائه کرده و حرکت دست آنها را برآورد کردند. در حال حاضر از این روش برای گروه‌های تحقیقاتی و در بیش از بیست گروه تجاری مانند اتومبیل‌های خودران استفاده شده است.

تعقیب حرکات بدن افراد در یک زمان، به ویژه در وضعیت‌های اجتماعی که با یکدیگر ارتباط دارند، موجب رقابت‌های بسیاری می‌شود. استفاده از برنامه‌هایی که حرکات بدن یک فرد را دنبال می‌کنند، در زمانیکه فرد در یک گروه هست، به ویژه اگر آن گروه بزرگ باشد، جواب نمی‌دهد.

رقابت بر سر ثبت حرکات دست‌ها بسیار زیاد است زیرا افراد از دست‌های خود استفاده می‌کنند تا شئ را گرفته و احساسات خود را بیان کنند.

هانیبال جو، دانشجوی دکترای رباتیک می‌گوید: «برای هر تصویری که تنها بخشی از دست انسان را نشان می‌دهد، غالبا تصویر دیگری از زاویه متفاوت وجود دارد که دست را به طور کامل نشان می‌دهد. یک فریم عکس، 500 منظر از دست فرد را به شما نشان می‌دهد بعلاوه اینکه به طور خودکار وضعیت دست را تفسیر هم می‌کند. اندازه دست‌ها برای اینکه بوسیله بیشتر دوربین‌ها تفسیر شوند، کوچک‌ است با این حال تاکنون در این بررسی از 31 دوربین کیفیت بالا استفاده کرده‌ایم اما هنوز هم می‌توانیم مجموعه بزرگی از اطلاعات بسازیم.»

جو به همراه توماس سیمون، دانشجوی دیگر دکترای رباتیک، از دستان خود استفاده می‌کنند تا هزاران تصویر تولید کنند.

استادیو پانوپتیک، از این تحقیق حمایت می‌کند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین