حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

هوش‌مصنوعی به‌خوبی متخصصان سرطان پوست را تشخیص می‌دهد

AI FI 1 600x338 e1485287848489

اندازه فونت:

براساس تازه‌ترین تحقیقاتی که در دانشگاه استنفورد برای استفاده از هوش‌مصنوعی در پزشکی انجام شده است، رایانه‌ها می‌توانند به‌خوبی متخصصان سرطان پوست را طبقه‌بندی کنند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، محققان می‌گویند سیستم جدیدی که وابسته به تشخیص تصویری ‌است می‌تواند در تلفن‌های هوشمند به‌کار گرفته ‌شود و دسترسی به راهی ارزان‌قیمت را برای بررسی عارضه‌ها و تشخیص سرطان‌های پوست را میسر کند. دانشمندان معتقدند که این شیوه می‌تواند گام بزرگی به‌سمت تشخیص سریع  سرطان باشد.

براساس گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت از هر سه مورد سرطانی که در سراسر دنیا تشخیص داده ‌می‌شود یک مورد سرطان پوست است. شیوع این سرطان در سراسر دنیا درحال افزایش است، به‌طوری‌که، در سال 2014،  131هزارو772 مورد سرطان پوست غیرملانوما در انگلستان مشاهده شده و در همین سال سرطان پوست ملانوما با 15هزارو419 مورد جدید، پنجمین سرطان شایع در انگلستان بوده است.

ازآنجایی‌که این بیماری اغلب با آزمایش‌های بصری قابل تشخیص است، گروهی از دانشمندان پوست و هوش‌مصنوعی سعی کردند سیستمی رایانه‌ای بسازند که بتواند غربالگری این بیماری را انجام دهد.

رویکرد این دانشمندان که در نشریه  Nature به آن پرداخته شده است، براساس الگوریتم «یادگیری عمیق» شکل گرفته است. یادگیری عمیق، کلاسی از الگوریتم‌هایی است که برای هوش‌مصنوعی استفاده می‌شوند. وقتی دسته‌ای از داده‌های مرتب‌شده وارد سیستم شود، این الگوریتم‌ الگوها و روابط بین آنها را یاد می‌گیرد، سپس می‌تواند داده‌های مرتب‌نشده را دسته‌بندی کند.

این گروه پژوهشی 127هزار عکس از عارضه‌های پوستی را به این الگوریتم وارد کردند. این عکس‌ها شامل انواع بیماری‌های پوستی مختلف بود که نامگذاری شده بودند. سپس برای بررسی توانایی هوش‌مصنوعی در تشخیص سرطان  2هزار عکس جدید از عارضه‌های پوستی مختلف را وارد سیستم کردند. منشا این عارضه‌ها قبلا ازطریق بافت‌برداری مشخص شده بود. نتایج بررسی 400 مورد از این عکس‌ها که هم توسط الگوریتم و هم توسط متخصصان پوست تشخیص داده شده بودند باهم مقایسه شد.

نتایج نشان می‌دهد این سیستم  به‌خوبی متخصصان می‌تواند سرطان را از عارضه‌های پوستی خوش‌خیم و همین‌طور سرطان ملانوما را از خال گوشتی تشخیص دهد. درمقایسه می‌‌توان گفت متخصصان پوست توانستند 95 درصد عوارض بدخیم و 76 درصد خال‌های گوشتی بی‌خطر را تشخیص دهند در‌حالی‌که، سیستم توانست 96 درصد عوارض بدخیم و 90 درصد عارضه‌های خوش‌خیم را تشخیص دهد.

البته قرار نیست این سیستم‌ها جایگزین متخصصان در تشخیص شوند. بلکه به‌عنوان تایید غربالگری‌های اولیه که آنها انجام داده‌اند به‌کار خواهد رفت.

دانشمندان معتقدند که این سیستم احتیاج به آزمایش‌های بیشتری دارد تا مطمئن شویم می‌توان از آن در زمینه‌های مختلف پزشکی استفاده کرد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین