حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

نانوساختارهای جدید؛ ظرفیت جذب نور و انتقال انرژی بالاتر

nG1527432934

اندازه فونت:

محققان برای تولید نانوساختارهایی از جنس نیمه رساناهای پلاستیکی، راهکار جدیدی ابداع کرده‌اند. با این راهکار ظرفیت جذب نور و انتقال انرژی ان 20 برابر بیشتر از نیمه رساناهای پلاستیکی حاضر در بازار است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، محققان با استفاده از پلیمر، ساختارهای نیمه رسانای کریستالی مرتبی ساخته‌اند. در واقع مهمترین کاربرد نیمه رساناهای پلاستیکی تبدیل نور خورشید به الکتریسیته است.

این مواد با جذب نور در حالت تحریک شده‌ای قرار می‌گیرند و با حرکت مولکول‌ها این حالت تحریک شده در آنها جابجا خواهد شد. در این مرحله می‌توان انرژی در نیمه رسانا را برداشت کرد. معمولا میزان جابجایی این حالت در پلاستیک 10 نانومتر است.

محققان دانشگاه کمبریج حرکت حالت تحریک شده را اندازه گیری کردند و در نانوساختارهای جدید متوجه شدند که میزان جابجایی این حالت 20 برابر نمونه‌های قبلی یعنی 200 نانومتر است.

اهمیت این موضوع برای این است که ضخامت ماده مورد احتیاج برای جذب کامل نور موجود در محیط کمتر از 200 نانومتر است. این خصوصیت، نانوساختارهای جدید را به گزینه مناسبی برای ساخت سلول‌های خورشیدی و حسگرهای نوری بدل می‌کند.

محققان براین باورند که این تکنیک، تولید سلول‌های خورشیدی کارآمدتر را با انعطاف پذیری بیشتری امکان پذیر می‌کند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین