حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

میکروحلقه شفاف کوچک برای تشخیص بیماری‌ها

newmethodtod2

اندازه فونت:

دانشمندان دانشگاه نورث‌وست، نوعی آشکارساز تشدید‌کننده میکروحلقه‌ای ساختند می‌تواند درون یک لنزطبی قرار بگیرد و در بررسی‌های پزشکی مختلف یاری‌گر پزشکان باشد.

به‌گزارش دانشمند‌آنلاین، این دستگاه که ابزاری کوچک و شفاف است می‌تواند سرعت جریان خون و نرخ سوخت‌وساز اکسیژن پشت چشم را اندازه بگیرد. این اطلاعات می‌تواند در تشخیص بیماری‌های سختی مانند تباهی لکه زرد و دیابت موثر باشد.

این وسیله براساس تحقیقاتی که در سال 2006 برای توسعه تصویر‌برداری آکوستیک انجام شد ساخته شده است. تصویربرداری آکوستیک روشی است که در آن از ترکیب امواج صوتی و نور برای تهیه تصویر مواد زیستی، استفاده می‌شود. این روش در بررسی‌های زیستی پایه و تشخیص‌های بالینی مختلف از تصویربرداری از سلول‌های در ابعاد نانو تا بررسی سرطان سینه  کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد.

سال 2006 دانشمندان دانشگاه نورث‌وست تصمیم گرفتند تا وسیله تشخیصی جدیدی بسازند که بتواند فعالیت‌های زیستی را پشت چشم اندازه‌گیری کند. وسایلی که تا آن‌زمان برای این نوع اندازه‌گیری‌ها به‌کار می‌رفت بزرگ و مات بودند و حساسیت کافی نداشتند. به‌گفته دانشمندان این وسایل نمی‌توانستند همه آنچه را که پشت چشم رخ می‌دهد بررسی کنند. برای مقابله با این مسئله دانشمندان نیاز داشتند نوعی آشکارساز بسازند که به‌اندازه کافی کوچک و نازک باشد تا درون یک لنز طبی جای بگیرد و کیفیت بالایی هم ایجاد کند.

در مرحله اول، دستگاهی به‌اندازه سوزن درنظر گرفتند که در پلک جاسازی شود. اما این روش ایده‌آل نبود. سپس آنها به فکر حلقه‌ای افتادند که درون یک لنز طبی قرار بگیرد و در فرآیند تشخیص استفاده شود.

بعد از سه سال تلاش آنها تشدید‌کننده میکرولنز پلاستیکی را که وسیله‌ای کوچک با قطر 60 میکرومتر و ضخامت یک میکرون است ساختند. این دانشمندان که به تحقیقات خود برای توسعه این وسیله ادامه می‌دهند، نتایج پژوهش‌شان را در ژورنال Transactions on Biomedical Engineering منتشر کرده‌اند. آشکارساز تشدیدکننده میکرولنز می‌تواند در سرطان‌شناسی، علم اعصاب و زمین‌شناسی استفاده شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین