حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

موتور جستجوی گوگل مکان کاربران را حتی اگر نخواهند

41 population growth get

اندازه فونت:

گوگل موقعیت شما را حتی اگر سرویس مکان یاب یا جی پی اس موبایلشان را غیرفعال کنید، شناسایی می‌کند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از آسوشیتدپرس، این موضوع شامل کاربران حدود دو میلیارد دستگاه تلفن اپل و اندروید می‌شود که از موتور جستجوی گوگل یا از نقشه‌های آنلاین این شرکت (گوگل مپ) استفاده می‌کنند.تحقیق جدید، که به تایید محققان دانشگاه پرینستون آمریکا رسیده، نمایندگان مجلس آمریکا را خشمگین کرده است.

شرکت گوگل در مقابل اعلام کرده که دستورالعمل استفاده از ابزارهای مکان‌یاب را به روشنی به کاربران ارائه داده و مشخص کرده که چطور می‌توانند آنها را غیرفعال کنند. پژوهش تازه نشان می‌دهد که موقعیت جغرافیایی کاربران گوگل، حتی وقتی که بخش مربوط به سابقه مکانی دستگاه آنها غیرفعال است، باز هم ثبت می‌شود. برای مثال، وقتی کاربری نقشه‌های گوگل را باز می‌کند، گوگل تصویری را از موقعیت او ثبت می‌کند.

قابلیت پیش‌بینی وضع هوای گوشی‌های اندروید نیز، به طور خودکار هوای مکانی را که کاربر در آن قرار دارد نشان می‌دهد.

حتی جستجوهایی که هیچ ارتباطی با مکان کاربران ندارند، طول و عرض جغرافیایی موقعیت آنها را ضبط می‌کنند.

شما می‌توانید در گوگل تاریخچه مکان جغرافیایی خود را خاموش کنید، اما گوگل با استفاده از ابزارهای دیگر خود، مدام موقعیت جغرافیایی شما را ذخیره می‌کند.

برای مثال وقتی وضعیت آب‌وهوای جایی که هستید را درخواست می‌کنید، گوگل باید مکان فعلی شما را بداند تا آن را گزارش کند. تا اینجا مشکلی نیست، اما در پژوهش اخیر آشکار شدهکه گوگل پس از اعلام وضعیت جوی، مکان دقیق شما را فراموش نمی‌کند، بلکه آن را به خاطر می‌سپارد.

به زبان ساده‌تر، گوگل هر چند به شما این امکان را می‌دهد که ذخیره موقعیت جغرافیایی را در گزینه اصلی خاموش کنید، اما از راه اپ‌های دیگرش، آن را از شما "می‌قاپد".

گراهام کلولی، پژوهشگر امنیت اینترنت، در وبلاگ خود می‌نویسد: "شاید تصور کنید که وقتی با خاموش کردن گزینه 'سابقه موقعیت ' یا Location History به گوگل می‌گویید که نمی‌خواهید موقعیت شما را دنبال کند، غول اینترنت دست از ثبت اطلاعات مکانی‌تان برخواهد داشت. اما به عقیده من گوگل همچنان زیرزیرکی به ثبت اطلاعات مکانی ادامه می‌دهد، مگر اینکه هر دو گزینه 'سابقه موقعیت ' و 'فعالیت‌های وب و اپلیکیشن‌ها ' یا Web & App Activity را غیرفعال کنید."

شرکت گوگل به آسوشیتدپرس گفته است که گوگل از راه‌های مختلف برای یافتن موقعیت کاربران استفاده می‌کند تا به آنها خدمات بهتری ارائه دهد. اما دستورالعمل های لازم درباره این ابزارها هم داده شده و افراد می‌توانند این بخش‌ها را خاموش و غیرفعال کنند یا سابقه موقعیت و رفت و آمدهای خود را هر زمان که خواستند پاک کنند."

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین