حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مشاهده بهتر ستارگان استفاده از بالن‌هاي غول‌آسا براي مشاهده بهتر ستارگان با تلسكوپ

niac space based balloon

اندازه فونت:

يك بالن عظيم مي‌تواند نگاه ستاره‌شناسان به ستارگان را براي هميشه تغيير دهد. فناوري توسعه يافته توسط يكي از برندگان جايزه مفاهيم ابتكاري پيشرفته در سال 2014، به‌دنبال آن است كه يك تلسكوپ جاسازي شده در داخل بالني در اندازه يك زمين فوتبال را مستقيما به فضا بفرستد.

كريستوفر واكر، يك استاد ستاره‌شناسي و استاد مهندسي برق و علوم اپتيك در دانشگاه آريزونا، دو سال پيش برنده سرمايه‌گذاري سطح 2 اين برنامه شد و حالا شاهد تحقق يافتن مفهومي است كه ارايه كرده بود.

او طرح خود را LBR يا به‌طور كامل‌تر Large Balloon Reflector مي‌نامد. اين بالن حاوي يك منعكس‌كننده كروي نيمه آلومينيزه در داخل يك بالون استراتوسفري بسيار بزرگتر است. بالن خارجي در عين حال پس از قرار گرفتن در خارج از اتمسفر زمين، به‌عنوان محافظ تلسكوپ نيز عمل مي‌كند.

واكر اميدوار است كه بالون را به ارتفاع 37 كيلومتري بالاي سطح زمين بفرستد. در چنين وضعيتي، مجموعه مذكور به‌عنوان يك تلسكوپ بسيار قدرتمند عمل خواهد كرد، در حالي كه 99 درصد از جذب اتمسفري كه از مشاهده طول‌موج‌هاي مشخص نور توسط تلسكوپ‌هاي مستقر روي زمين جلوگيري مي‌كند را كنار زده است. به اين ترتيب تلسكوپ مي‌تواند جهان را با طول موج‌هايي بسيار پايين‌تر از مادون قرمز اسكن نمايد. اندازه‌گيري اين طول‌موج‌ها به دانشمندان امكان مي‌دهد تا نه تنها ستارگاني كه از قبل وجود دارند را مشاهده كنند، بلكه ستارگان جديدي كه احتمالا تشكيل خواهند شد را نيز مشخص نمايند.

البته LBR مي‌تواند كاربردهايي فراتر از يك تلسكوپ داشته باشد. وقتي بالون به سمت پايين نگاه مي‌كند، مي‌تواند تغييرات اتمسفر زمين و گازهاي گلخانه‌اي را تشخيص داده و يا در نهايت به يك هاب مخابراتي تبديل شود.

حالا واكر و تيمش روي يك نسخه فضايي از LBR كار مي‌كنند كه نام آن را TST يا Terahertz Space Telescope گذاشته‌اند. TST به نظارت بر شكل‌گيري و تكامل كهكشان‌ها در فضا خواهد پرداخت. پس از قرار گرفتن TST در فضا، بالن خارجي آن از بين رفته و منعكس‌كننده كروي را رها مي‌كند.

واكر در اين زمينه مي‌گويد:« در فضا شما ديگر مجبور نيستيد براي كروي نگهداشتن آن با نيروي جاذبه مبارزه كنيد. بنابراين از نظر ساختاري، دستيابي به يك تحمل و حفظ يك وضعيت كروي در فضا بسيار آسانتر است. ساختار كروي مي‌تواند به‌صورت تابشي تا دماهاي بسيار پاييني خنك شده و نماي بهتري از جهان دوردست را فراهم سازد».

با اين‌حال TST هنوز چيزي بيش از يك مفهوم نيست و به توسعه بيشتري نياز دارد تا مشخص شود كه آيا مي‌تواند از نظر فناوري و اقتصادي امكان‌پذير باشد يا خير.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین