حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

قبض تلفن گران قیمت

139712111754140816794744

اندازه فونت:

دانشمندان روسی که عقاب‌های مهاجر را با فرستنده پیامکی ردیابی می‌کنند، پس از پرواز یکی از این پرندگان بر فراز ایران و پاکستان با هزینه مخابراتی بسیار زیادی مواجه شدند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این پرندگان سفر خود را از جنوب روسیه و قزاقستان آغاز کرده بودند. در این بین سفر یک عقاب صحرایی به نام مین بسیار گران تمام شد چرا که از قزاقستان به سوی ایران پرواز کرد.

پیامک‌های مین در طول تابستان در قزاقستان ایجاد شدند اما به خاطر این که او خارج از محدوده شبکه تلفن همراه بود، امکان ارسال پیدا نکردند. پس از آن که این عقاب به طور ناگهانی به سوی ایران پرواز کرد، همه پیامک‌های انباشته‌شده یک‌جا فرستاده شدند.

قیمت هر پیامک در قزاقستان حدود ۱۵ روبل بود اما در ایران ۴۹ روبل هزینه داشت. با این حساب مین بودجه‌ای را که برای ردیابی همه عقاب‌ها در نظر گرفته شده بود، تماما استفاده کرد.

پس از آن بود که پژوهشگران برای پرداخت صورتحساب، به گردآوری پول از رسانه‌های اجتماعی اقدام کردند. تقاضای این دانشمندان که با عنوان "شارژ تلفن عقاب‌ها" ایجاد شد، مبلغی بیش از صد هزار روبل را درخواست می‌کرد.

مگافون، اپراتور روسی تلفن همراه، پس از اطلاع از معضل این دانشمندان، پیشنهاد داد تا این بدهی‌ها لغو شود و این پروژه را با تعرفه ویژه و ارزان خدمات مخابراتی محاسبه کنند.

پیامک‌های این دستگاه‌ها، مختصات پرندگان را هنگام مهاجرت ارسال می‌کنند. پژوهشگران سپس از عکس‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند تا ببینند که پرندگان به مکان‌های امن رسیده اند یا خیر.

خطوط برقی که در روسیه و آسیای میانه واقع شده‌اند، تهدید بزرگی برای عقاب‌های صحرایی به شمار می‌روند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین