حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فیلتری مقرون‌به‌‌‌صرفه که آرسنیک را از آب‌آشامیدنی جدا می‌‌‌کند

Filter.arsenic 1024

اندازه فونت:

وجود آرسنیک سمی و مضر در آب آشامیدنی هنوز هم برای سلامت 137میلیون انسان در بیش‌از 70 کشور در سراسر دنیا خطر محسوب می‌‌‌شود. اما امروزه به‌لطف پیشرفت علم و فناوری‌‌‌ها و تلاش اخیر گروهی از محققان استرالیایی و ویتنامی این مسئله رو‌به‌حل‌شدن است.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، سیستم‌‌‌های متداول جداسازی آرسنیک از آب زمین ازجمله شیوه اسمز معکوس یا تبادل آهن خیلی موثر و کارآمد نیستند و در کشورهایی مانند ویتنام و بنگلادش که واقعا به این سم‌‌‌زدایی نیاز دارند، انجام نمی‌‌‌شود. از این‌رو، محققان استرالیایی با همکاری دانشگاه ملی ویتنام، آکادمی علم‌و‌فناوری ویتنام و مشارکت مردم محلی این کشور موفق به ساخت دستگاه ساده و کم‌‌‌هزینه‌‌‌ فیلتر آب شدند.

برپایه خبر منتشر شده در sciencealert،  این محققان توانستند دستگاه فیلتری بسازند که با بهره از فناوری‌‌‌ای ارزان و آسان و مهم‌‌‌تر از همه ساخته‌‌‌شده از مواد بازیافتی محلی، قادر است آرسنیک سمی را از آب آشامیدنی جدا کند. تولید این محصول همچنین نوعی اشتغال‌‌‌زایی محلی هم به‌حساب می‌‌‌آید.

گروه تحقیقاتی دانشگاه فناوری سیدنی (UTS) می‌‌‌گویند ازآنجایی‌که وجود آرسنیک در آب آشامیدنی و مصرف آن، اثرش را در طولانی‌‌‌مدت بروز می‌‌‌دهد بسیاری از مردم بدون هیچ جایگزین و توجهی در هرجایی از دنیا این آب آشامیدنی را مصرف می‌‌‌کنند. درحالی‌که نتیجه منفی آن ایجاد مشکلات عمومی و همه‌‌‌گیر انواع سرطان‌‌‌ها یا عوارض گوارشی است.

سرپرست تحقیقات درباره ساختمان دستگاه اینگونه می‌‌‌گوید:«سه قسمت کلیدی در این سیستم وجود دارد؛ یک غشای آلی(اساسا یک نوع مایع انتخابی) که باکتری‌‌‌ها و مواد جامد را از آب‌‌‌های زیرزمینی آلوده حذف و آبی پاکیزه و سالم را آماده نوشیدن می‌‌‌کند. غشاها عموما تا سه‌‌‌سال عمر می‌‌‌کنند. یک مخزن که درونش غشا داخل شده ‌‌‌است و یک کارتریج جذب ساخته‌شده از موادبازیافتی محلی و در دسترس که چون وظیفه جذب آرسنیک را دارد باید اقلا هر 3 یا 6‌‌‌ماه یک‌‌‌بار تعویض شود.»

این دستگاه پایدار که می‌تواند با جاذبه یا نیروی خورشیدی یا پمپاژ دستی تامین نیرو شود، با به حداکثر رساندن منابع محلی و به‌حداقل‌رساندن آرسنیک و آلودگی‌‌‌های محیطی موجود درون آب سلامت و کیفیت زندگی را بالا می‌‌‌برد و.

در چندسال اخیر محققان روی این پروژه کار کرده‌‌‌اند و چندین مقاله درباره نتایج کار خود ارئه داده‌‌‌اند و به‌سبب تلاش‌‌‌های پی‌‌‌درپی و تحقق‌بخشیدن به طرح خودشان موفق به دریافت جایزه فناوری علیه فقر شده‌‌‌اند که جایزهای 500هزار دلاری اتحادیه آفریقا و حاصل همکاری‌‌‌ میان InnovationXchange  و Google است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه