حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فایو جی در ایران

49166446 402

اندازه فونت:

به گزارش دانشمند به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات ایران گفته است:"فکر می‌کنم اولین سایت فایو جی تا چهار هفته دیگر در ایران نصب شود. مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می‌گیرد."

 هنوز مشخص نیست چه شرکتی چنین سیستمی را در ایران توسعه می دهد اما به احتمال زیاد این کار توسط شرکت هواوی انجام می شود. این در حالی است که در بسیاری از نقاط جهان به دلیل ترس از مشکلات امنیتی، کشورها از همکاری با شرکت هواوی برای توسعه فایو جی فاصله گرفته‌اند.

البته در این زمینه شرکت هواوی در جهان پیشتاز است با این وجود از ترس شنود اطلاعات توسط این شرکت و دولت چین، برخی کشورها همکاری با شرکت‌هایی مانند اریکسون را در برنامه دارند.

 شرکت هواوی البته تمامی این اتهامات را رد کرده است.

یکی دیگر از مشکلات فناوری ایران در سال گذشته کندی در توسعه نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی فایو جی بود. در حالی که فایو جی در بسیاری از کشورها به بهره‌برداری (هرچند محدود) رسیده، مشکلاتی برای عملیاتی‌شدن آن در ایران وجود دارد.

ورود ‌‌اینترنت فایو جی می‌تواند سبب افزایش سریع برخی از فناوری‌ها در ‌‌ایران شود. برای آنکه فایو جی در ‌‌ایران امکان اجرا شدن داشته باشد، باید باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتزی آزاد شوند. ‌‌این بخش هم اکنون در انحصار صدا و سیما است.

با فن‌آوری فایو جی می‌توان تا ۲۰ گیگابیت داده را در هر ثانیه انتقال داد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین