حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

غول بادی رکورد انرژی می‌زند!

turbine d 01 1024

اندازه فونت:

توربین بادی جدیدی باعنوان  V164 توانست فقط درطول یک‌روز 216هزار کیلووات‌ساعت انرژی تولیدکند. این مقدار از تمام مقادیری که تاکنون تولید شده بیشتر است.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، این مقدار انرژی برای تامین برق 7هزارو200 خانه در آمریکا به‌مدت یک شبانه‌روز کافی است. این توربین در دانمارک آزمایش شده ‌است و به‌زودی در سراسر اروپا مورد استفاده قرار خواهدگرفت.

مدتی قبل، توربین بادی V164 ارتقا داده‌ شد تا به نرخ انرژی 9 مگاوات دست یابد. بسیاری از توربین‌های امروزی نرخ انرژی بین 4تا 6 مگاوات دارند.

هرچه توربین‌ها قوی‌تر و بزرگ‌تر شوند می‌توانند انرژی بیشتری تولید کنند و درنتیجه به تعداد کمتری از آنها مورد نیاز خواهد بود. این مسئله باعث صرفه اقتصادی بیشتر می‌شود و قیمت این انرژی تجدیدپذیر را پایین می‌شود.

توربین بادی V164 بسیار بزرگ است و ارتفاعش به 220 متر (بیشتر از دوسوم ارتفاع برج ایفل) می‌رسد. ناحیه جاروب این توربین- محدوده‌ای که پره‌های آن قرار می‌گیرند-21هزارو124 متر مربع است و هر پره آن 80 متر طول و 35تن وزن دارد.

V164 طراحی شده است تا از بادهای دریای شمال که با سرعت 12تا 25 متربرثانیه می‌وزند استفاده کند. طول عمر این توربین 25 سال است و به‌گونه‌ای ساخته شده است که 80 درصد آن قابل بازیافت و استفاده مجدد است.

بنابر گزارش Science Alert، شرکت‌های زیادی علاقه‌مند هستند تا رکورد این توربین را بشکنند. دانشمندان معتقدند تا سال 2030 با‌استفاده از توربین‌های پربازده قیمت انرژی الکتریکی که از باد تولید می‌شود، به یک‌چهارم کاهش خواهد یافت. گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد مزرعه‌های بادی در چندسال آینده به رقیب جدی برای سوخت‌های فسیلی و گاز تبدیل خواهند شد.

باوجوداین، محدودیت‌هایی سر راه گسترش انرژی بادی وجود دارد، واقعیت این است که هنوز سوخت فسیلی بسیار ارزان‌تر است و برای تولید انرژی بادی مکان‌های خاصی مورد نیاز است که باد کافی در آنجا بوزد. اما موفقیت این توربین بزرگ به ما می‌گوید این فناوری می‌تواند در آینده کاربرد زیادی داشته باشد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین