حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

طراحی سطح آبگریز با بیشترین کارایی

555f46862fb97

اندازه فونت:

در کشتی‌سازی و یا برای پوشش‌های مقاوم در برابر مواد شیمیایی از سطوح آب گریز استفاده می‌شود. برای ایجاد ویژگی آبگریزی از بافت‌ها، از روان کننده یا تک لایه‌ها استفاده می‌شود.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از نیچر، چگالش مایعات در این سطوح باعث از بین رفتن ویژگی آب گریزی می‌شود. مهمترین محدودیت این سطوح آبگریزی این است که وقتی مایعات به بخشی از بافت این سطوح نفوذ می‌کنند، سریعا در همه جای آن پخش می‌شوند و آبگریزی همه سطوح از بین می‌رود.

اما اکنون محققان دانشگاه ام آی تی به توسعه ساختاری پرداخته‌اند که در سطح آن شیارهایی با سطح مقطع شبیه به حرف T وجود دارد و این ساختارها به هم متصل می‌شوند تا مانع نفوذ مایعات به حباب‌های هوای کوچک در بافت سطح شوند. ضمن اینکه این ساختار مانع از گسترش مایع در صورت نفوذ آنها به قسمتی از سطح می‌شوند.

 برای ایجاد شیارها روی سطح، دانشمندان از فناوری استاندارد مورد استفاده در تولید ریزپردازنده‌ها استفاده کرده‌اند. آنها اول سطح بین شیارها را برش داده و بعد پوششی در لبه شیارها ایجاد کردند. در مرحله بعد روی این پوشش را برش دادند تا خمیدگی لبه شیارها در دو سوی آنها ایجاده شده و ساختاری شبیه به قارچ در بالای این شیارها ایجاد شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین