حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

شرکت‌های هوایی از نظر تولید دی‌اکسیدکربن در چه سطحی هستند

4bkca077b33684jsys 800C450

اندازه فونت:

در رتبه بندی شرکت‌های مسافربری هوایی از نظر تلاش برای کاستن از تصاعد گازهای کربنی شرکت ایزی جت در صدر قرار گرفته است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، گزارش تازه می گوید که تا سال ۲۰۲۰ تصاعد دی اکسید کربن این شرکت به ازای هر کیلومتر مسافر کمتر از نصف بعضی از رقبا خواهد بود.

عملکرد این شرکت تا حدودی ناشی از ناوگان مدرن و پربازده هواپیماهایش و تلاش برای پر کردن همه صندلی هاست.

در مقابل از "خطوط هوایی چین"، "جنوب چین"، "خطوط هوایی کره"، "خطوط هوایی سنگاپور" و "خطوط هوایی ترکیه" به عنوان شرکت هایی که ضعیف ترین برنامه در این زمینه را دارند نام برده شد.

انتظار می رود هواپیماهای "ایزی جت" تا سال ۲۰۲۰ حدود ۷۵ گرم دی اکسید کربن در ازای هم مسافر در کیلومتر تولید کنند که در مقابل ۱۷۲ گرم برای خطوط هوایی کره است.

این میزان برای "گروه خطوط هوایی بین المللی" (آی ای جی) شامل "بریتیش ایرویز" حدود ۱۱۲ گرم رقم زده شده است.

صنعت هوانوردی موافقت کرده است تا میزان تصاعد خود را تا سال ۲۰۲۰ تثبت کند (توقف روند افزایش) و تا ۲۰۵۰ آن را نصف کند.

این گزارش می گوید که فعلا فقط شرکت "ایزی جت" درحال برآورده کردن این اهداف است.

 

نویسندگان گزارش

این گزارش توسط "دانشکده اقتصاد لندن" با پشتیبانی گروهی از سرمایه گذاران نهادی در "صندوق سازمان بازنشستگی محیط زیست" تهیه شد.

این نهاد مایل است از منابع صندوق برای سرمایه گذاری در شرکت هایی که تصاعد خود را کم می کنند استفاده کند.

فیت وارد از این صندوق گفت: "سرمایه گذاران پیام روشنی برای بخش هوانوردی دارند: وقتی نوبت به عملکرد کربنی می رسد، باید در دراز مدت به آن متعهد باشند."

"این یعنی اهداف کاهش تصاعد گازهای کربنی باید برای سال ۲۰۳۰ یا فراتر از آن تعیین شود، درحالی که این موضوع فعلا عملی نشده."

این سرمایه گذاران همچنین شکایت کردند که خطوط هوایی سعی دارند با استفاده از شیوه جنجالی "آفستینگ" - یعنی کاشت درخت برای جبران تصاعد دی اکسید کربن - به اهداف خود برسند.

خانم وارد گفت: "این شیوه جایگزین مناسبی برای یک استراتژی روشن کاهش تصاعد نیست."بخش هوانوردی مسئول تولید ۱۲ درصد تصاعد ناشی از حمل و نقل در جهان است.

"آی سی ای او" (سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی)  گفت که نمی تواند در مورد شرکت خاصی نظر دهد، اما طرح های این صنعت برای کاستن از کربن "در مسیر رسیدن به اهداف مورد نظر است."

اهداف تعیین شده برای صنعت هوانوردی سهل تر از سایر صنایع است چون هرچند بازدهی هواپیماها افزایش یافته اما این روند با رشد بی امان شمار مسافرانی که می خواهند هوایی سفر کنند تضعیف شده.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین