حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ساخت رباتی شبیه به آمیب

sato3hr

اندازه فونت:

گروهی از محققان ژاپنی باالهام از آمیب، ربات کوچکی در سایز میکرومتری ساخته‌‌‌‌‌اند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، این ربات هنگامی‌که فعال می‌‌‌‌شود موتورهای پروتئینی درونش لوله‌‌‌‌های میکرونی را گیر می‌اندازد و به درون بدنه ربات هل می‌دهند .

این ربات که در دانشگاه توکیو طراحی و ساخته شده ‌‌‌‌است کوچک‌ترین ربات تاکنون ساخته‌شده نیست اما می‌‌‌‌توان گفت کوچک‌ترین رباتی است که حرکاتش قابل کنترل است.

این ربات کوچک کیسه‌‌‌‌‌ای پرشده از چربی مایع لیپید (نوعی ماکرومولکول‌های حاوی چربی و موم) است. درون کیسه فعال‌گری وجود دارد که از موتور پروتئینی، لوله‌های میکرونی برای کارانداختن  موتور پروتئینی داخلی و یک چنگال ساخته‌شده از دی‌ان‌ای تشکیل می‌شود.

هنگامی‌که با نور فرابنفش به ربات ضربه می‌‌‌‌‌خورد موتور پروتئینی، لوله‌‌‌‌‌های میکرونی و پیوندهای درون سلول را چنگ می‌اندازد و باعث حرکت درونیشان می‌شود. مانند وقتی که یک کیف روی زمین با محتویات درونش تکان می‌خورد و مچاله شده و باز شود.

برای رهاکردن چنگال، محققان به مولکول، نور متفاوتی تاباندند و ربات سلول‌‌‌‌‌مانند از حرکت بازایستاد. حاصل این عمل، تشکیل حباب کوچکی بود که و تحت کنترل انسان به‌شیوه‌ای همانند آمیب حرکت می‌کرد.

محققان که نتایج این پژوهش را در ژورنال ساینس منتشر کرده‌اند تصمیم گرفتند بدنه کروی و کوچک ربات را به‌حالت نامتقارن تغییر دهند یا دی‌ان‌ای را به‌گونه‌ای قرار دهند که بتواند قابل اطمینان‌‌‌‌‌تر نسبت به علائم محیطی، حرکت جلورونده داشته ‌‌‌‌باشد .

هنوز هم محدودیت‌‌‌‌‌هایی وجود دارد. حرکات این ربات شروع شده و به فرمان محققان متوقف می‌‌‌‌‌شود اما مسیر حرکت را محققان هنوز نتوانسته‌‌‌‌‌اند تحت کنترل بگیرند و این موضوعی است که تحققش هدف نهایی پروژه است.

نویسندگان مقاله می‌گویند: «از دیدگاه رباتیکی ما معتقدیم که طراحی دستگاه‌‌‌‌های مولکولی و یک‌‌‌‌پارچه‌‌‌‌‌سازی آنها به یک سیستم واحد به فهم و درک عملکرد قابل برنامه‌‌‌‌‌ریزی و کنترل برنامه‌های مهندسی نیاز دارد.»

این ربات آمیب مصنوعی فقط پس‌از یخ‌‌‌‌‌زدن و گداخته‌شدن حرکت می‌کند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین