حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رکورد زنی ابررایانه آرامکو

e9d8c849 5577 4fa6 aa76 1689518086d5

اندازه فونت:

دانشگاه علوم و فناوری ملک عبداله شرکت آرامکو به همراه متخصصان مهندسی شبیه‌سازی شرکت انسیس از رکورد جدیدی در محاسبات انجام شده توسط ابررایانه‌ها خبر دادند.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از نفت‌خبر، آنها مقیاس انسیس فلوئنت را ۵ لایه افزایش دادند و به ۲۰۰ هزار هسته پردازنده رساندند، این در حالی‌ست که رکورد سابق که ۳ سال قبل به‌دست آمده بود، بسیار کمتر و ۳۶ هزار هسته پردازنده بوده است. محاسبات فوق در سوپرکامپیوتر شاهین۲ آزمایشگاه دانشگاه علوم و فناوری ملک عبداله انجام شده است. در این محاسبات، زمان لازم شبیه‌سازی‌های پیشرفته عملکرد یک مخزن جداکننده از چند هفته به یک شبانه روز کاهش یافته است.

 مدیران آرامکو معتقدند این شبیه‌سازی برای همه تاسیسات نفت و گاز ضروری‌ست و به کاهش زمان طراحی عملیات منجر می‌شود و به مجریان پروژه اجازه می‌دهد عملکرد تجهیزات را در شرایط عملیاتی، بهتر پیش‌بینی کنند.

شرکت آرامکو اعلام کرده است با بهره‌گیری از این فناوری، تصمیم‌های آگاهانه‌تری برای راهبری مخازن در طول عمر میدان گرفته شده است. ویم اسلاتگر، مدیر اچ‌پی‌سی و از همکاران پروژه در انسیس گفت: «طراحان و مهندسان باید عملکرد محصول را با دقت بیشتری نسبت به گذشته به ویژه در بخش فناوری‌های جداسازی درک کنند. این موضوع ارتباط مستقیمی با افزایش کارایی و سودآوری یک میدان نفتی دارد.

 وی افزود: "همکاری‌های چندجانبه در این پروژه محاسباتی به بهبود درک ماهیت جریان‌های گاز، آب و نفت خام در یک مخزن جداسازی کمک زیادی کرده است."

 ایهاب الساداوی، متخصص مدل‌سازی محاسباتی و مدیر تیم فرآورش نفت در مرکز پژوهش و توسعه شرکت آرامکو معتقد است: "تجهیزات صنعت نفت و گاز آرامکو در شمار بزرگترین تاسیسات دنیا محسوب می‌شود. در شبیه‌سازی مخزن‌های جداکننده چند فازی، دستاوردهای شرکت آرامکو در بخش کاهش زمان، یک دستاورد ارزشمند به شمار می‌رود چرا که در کمتر از یک شبانه روز نتایج مورد نظر به دست می‌آید".

این ابررایانه‌ از ۶۱۷۴ قسمت تشکیل شده و دارای ۱۹۷ هزار و ۵۶۸ هسته پردازشی چندلایه منسجم و شبکه‌های درهم تنیده است.

 شرکت آرامکو مالک ابررایانه‌های شاهین ۱ و ۲ است که از امکان محاسبات بزرگ و کوچک از مراحل طراحی تا ساخت و راه‌اندازی برخوردارند. این ابررایانه‌ها پس از ابررایانه‌ پرگرین فالکون، بزرگترین و قدرتمندترین سامانه محاسباتی در خاورمیانه هستند. نسل نخست شاهین در فاصله سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ میلادی ( ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴) با همکاری آی بی ام (IBM) راه‌اندازی شد. نسل دوم این ابررایانه‌ یا شاهین ۲ در تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴) افتتاح شد.

 پردازنده‌های قدرتمند شاهین ۲ از امکان پردازش ۱۰ گیگابایت اطلاعات در ثانیه برخوردارند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین