حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

روبات‌ها این‌بار خبرنگاران را خانه‌نشین می‌کنند

25

اندازه فونت:

این روزها بازار روبات­‌های هوشمند و رایانه‌های مجهز به هوش مصنوعی رونق بسیاری یافته به گونه­‌ای که کمتر مشاغلی را می‌توان یافت که ازاین قاعده مستثنی باشند. اما در آینده‌ای نزدیک روبات‌های هوشمند، بسیاری از خبرنگاران را از کار بیکار کرده و خود بر منصب آنها می­‌نشینند.

به گزارش دانشمند‌آن‌لاین به نقل از دیجیتال ترندز، چندی قبل گوگل با هدف  اجرای طراحی ربات‌های خبرنگار ۸۰۵ هزار یورو بودجه به اجرای این طرح موسوم به «گزارشگران و داده و روبات ها» یا رادار اختصاص داد که می‌تواند هر ماه ۳۰ هزار خبر و گزارش برای استفاده رسانه‌های محلی منتشر کنند. بخشی از این بودجه برای فراهم کردن ابزارهایی است  که به روند اتومات شدن جمع آوری و پردازش مقاله‌های هوشمند کمک می‌کند و نیز برای تقویت سیستم عامل‌ها و دسترسی آسان کاربران به محتوا اختصاص داده شده است. انجمن مطبوعات انگلیس به این موضوع علاقه‌مند شده و می‌خواهد این ربات‌ها را برای تولید خبر در انگلیس و ایرلند به کار گیرد. قرار است  این انجمن با مجموعه خبری نوپای Urbs Media در راستای تولید اخبار با بهره‌گیری از این روبات‌ها همکاری کند.

رئیس اتحادیه خبرنگاران بریتانیا می‌گوید که بعد از واقعه آتش‌سوزی در برج گرنفل نیاز به روبات‌های خبرنگار پررنگتر از قبل شده او شک ندارد که کامپیوترها و الگوریتم‌ها می‌توانند به خوبی اخبار و اطلاعات را از دل وقایع بیرون آورند. این روبات‌ها می­توانند به صورت خودکار عکس و فیلم را تولید کرده و به خبر اضافه کنند. استخدام این روبات‌های هوشمند در مطبوعات محلی از سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد و ربات‌ها شروع  به کار در حیطه خبرنگاری با موضوعات مختلف خواهند کرد. این ربات‌ها از نرم افزاری به نام Language Generation یا  LNG برای این کار استفاده خواهند کرد.

البته 5 نفر به عنوان سوپروایزر بر روی عملکرد و اخبار تهیه شده توسط  این روبات­‌ها نظارت دارند. همچنین منابع خبری این کارمندان جدید، برگرفته  از اطلاعات دریافتی از ادارات دولتی، مقامات محلی، شرکت های خصوصی و سایر موسسات وادراتی از این دست هستند.

کارشناسان بر این باورند اگر چه ربات های خبرنگار می‌توانند این شغل را تصاحب کنند اما اینکه آنها بتوانند  از پس گزارش‌های تحلیلی و تحقیقی پیچیده برآیند در حال  حاظر بعید و غیر عملی می‌آید که باعث امیدواری برای جامعه خبرنگاری برای حفظ شغل‌شان است.

به نظر می‌رسد در صورت موفقیت این روبات‌های هوشمند خبرنگار تولید محتوی خبری از حالت فعلی و حاصل از فعالیت انسانی و خبر‌رسانی تغییر و به تولید محتوی تحلیلی تغییر کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه