حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ربات ماریو، همدم بیماران مبتلا به آلزایمر

Dementia robot Mario with an elderly man 775172

اندازه فونت:

محققان دانشگاه شفیلد انگلستان رباتی را طراحی کرده‌‌‌‌اند که مثل همراه مناسبی برای بیماران در مراحل آلزایمر عمل کرده و در بسیاری از موارد مربوط به مشکلات حافظه‌‌‌‌ به بیماران کمک می‌‌‌‌کند. به‌‌‌‌گفته سازندگانش تنها وظیفه این ربات بهترکردن وضع زندگی بیمارانی است که از بیماری زوال عقل رنج می‌‌‌‌برند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین و به‌نقل از دیلی‌میل، این ربات که ماریو  (Mario) نام دارد مجهز به دکمه هشدار و حسگر سه‌‌‌‌بعدی است. همچنین قادر است در مورد وضعیت هوا صحبت کوتاهی کرده، در پیداکردن کلید کمک کند و روز تولد افراد فامیل را به بیماران یادآوری کند. درواقع، ماریو موظف است همواره فکر و ذهن بیمار را فعال نگه‌‌‌‌دارد و به شکستن دیوار تنهایی او که در اثر این بیماری ساخته‌‌‌‌شده، کمک کند. این دستگاه 15هزار دلاری درحال حاضر درشهر استاک‌‌‌‌پورت در منطقه بزرگ منچستر انگلیس در منزل تعداد محدودی از بیماران که در مراحل اولیه بیماری زوال عقل هستند درحال آزمایش است به این امید که درنهایت برای تغییردادن زندگی کسانی که از این بیماری رنج می‌‌‌‌برند موثر واقع شود.

اندی بلیدن مسئول رسمی این پژوهش، درباره طرز کار ربات این‌گونه توضیح می‌‌‌‌دهد که ربات به‌‌‌‌گونه‌‌‌‌ای توسعه یافته تا با بیماران ارتباط برقرار کرده و درباره اطلاعاتی از قبیل زمان، هوا و وقایع آینده صحبت کند. برای این‌‌‌‌کار ابزاری برای ذخیره خاطرات از قبیل عکس‌‌‌‌های خانوادگی و مراسم‌‌‌‌ و جشن‌های گوناگون در دستگاه تعبیه شده‌‌‌‌ است. عکس‌‌‌‌ها هم با اطلاعات جزئی در پایگاه داده‌های این ربات ذخیره می‌شوند و به‌صورت اسلایدشو نمایش داده می‌‌‌‌شوند سپس ماریو می‌‌‌‌پرسد:«یادته این‌‌‌‌ واسه کجاست؟»، «یادته این کیه؟» و قادر است به پاسخ‌‌‌‌ها گوش دهد. همچنین ربات ماریو به حسگری مجهز است که می‌‌‌‌تواند وسایل شخصی مانند کلید، عینک مطالعه یا حتی کنترل تلویزیون را پیدا کند و حتی قادر است در شرایط لازم با اورژانس تماس بگیرد.

به‌علاوه، ماریو می‌‌‌‌تواند ازطریق صفحه نمایشی که روی سینه‌‌‌‌اش تعبیه شده فیلم، برنامه‌‌‌‌های تلویزیونی و موزیک پخش کند، و با بیمار تعامل برقرار می‌کند و مانند یک همدم با او حرف می‌زند. علاوه‌براین قادر است شرایط مغزی و جسمی بیمار را روی صفحه نمایش دهد.

اما هدف اصلی و مهم ساخت این ربات ایجاد یک همراه زندگی برای این بیماران است. بیشتر از یک‌‌‌‌سوم این بیماران اقرار کرده‌‌‌‌اند که حس تنهایی می‌‌‌‌کنند این درحالی‌‌‌‌ است که مطالعه‌‌‌‌ای روی افرادی که از تنهایی رنج می‌‌‌‌برند صورت گرفته و نتیجه نشان می‌‌‌‌دهد این افراد 64 درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری زوال عقل هستند.

این اولین رباتی نیست که برای کمک به بیماران زوال عقل ساخته‌‌‌‌شده‌‌‌‌است در هونگ‌‌‌‌کونگ 5هزار ربات حیوان خانگی نوازشگر در حال استفاده‌‌‌‌اند، در آمریکا گربه‌‌‌‌های 80هزار دلاری درمان مکانیکی انجام می‌‌‌‌دهند و درسنگاپور نیز،نادین، ماشینی فوق‌العاده واقعی به‌‌‌‌عنوان همدم و شریک بیماران توسعه‌‌‌‌یافته ‌‌‌‌است.

البته به گفته آماندا شارکی از دپارتمان علوم رایانه دانشگاه شفیلد نقطه منفی این قبیل پروژه‌‌‌‌ها بالابردن ترس جایگزین‌شدن ربات‌‌‌‌ها به‌‌‌‌جای نیروی‌‌‌‌های مراقبتی انسانی است.  همچنین همواره این سوال مطرح است که آیا برای انسان‌‌‌‌ها نتیجه هم‌‌‌‌نشینی با ربات‌‌‌‌ها و کاهش ارتباط انسانی چه خواهد بود؟

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین