حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رباتی که غذا در دهانتان می‌گذارد

104471071 698c1945 afde 41d4 b007 187d8fb02966

اندازه فونت:

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، در فیلم عصر جدید چارلی چاپلین دنیایی را می‌بینیم که روز به روز ماشینی‌تر می‌شود. در یکی از صحنه‌های معروف این فیلم که می‌خواهند دستگاهی را آزمایش کنند چارلی را انتخاب می‌کنند تا ربات غذا به دهان او بگذارد.

اکنون پژوهشگرانی از استرالیا و هند رباتی به نام Arm-A-Dine درست کرده‌اند که بازویی است که روی شکم نصب می‌شود. در واقع رباتی که غذا را به دهان شما یا هم‌سفره‌تان می‌گذارد.

این ربات یک نمونه آزمایشی برای افزایش تجارب اجتماعی هنگام غذا خوردن است. در پژوهشی که در دانشگاه استرالیا و موسسه طراحی فناوری اطلاعات هند انجام شده، پژوهشگران توضیح می‌دهند که چگونه بیشتر فناوری‌های مرتبط با غذا روی تهیه و آماده‌سازی آن تمرکز کرده‌اند و نه روی تجربه غذا خوردن.

در دنیایی که کارشناسان به "فراگیر شدن تنهایی" هشدار می‌دهند و هنگام صرف بسیاری از وعده‌های غذایی یک دست بر گوشی خود داریم، سازندگان این ربات معتقدند که این وسیله می‌تواند به انسان یادآوری کند که خوردن، رویدادی اجتماعی است.

بنابراین Arm-A-Dine نه‌تنها غذا را روی میز می‌برد بلکه تصمیم می‌گیرد که چه کسی آن را بخورد. فناوری تشخیص چهره نصب‌شده بر گوشی، به هم‌سفره شما نگاه می‌کند و اگر لبخندی به لبش باشد، بازویی که به شما وصل شده غذا را به او خواهد داد و در غیر این صورت شما را تغذیه می‌کند.

هر چند این ربات هنوز به مراحل تجاری نرسیده و قرار نیست به زودی جایی دیده شود اما شاید بهتر باشد امیدوار باشیم که مانند ربات فیلم عصر جدید خراب نشود و غذا را به سر و صورت گرسنگان نکوبد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین