حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

راهکاری جدید برای شناسایی گازهای گلخانه‌ای

n83023326 72530022

اندازه فونت:

محققان راهکاری جدید ارائه دادند که با استفاده از هواپیمای بدون سرنشین مجهز به حسگر می‌توان گازهای سمی و خطرناک در اتمسفر را شناسایی کرد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه رایس در ایاللات متحده برای شناسایی گازهای سمی در اتمسفر از راهکار جدیدی استفاده می‌کنند که در آن از هواپیمایی بدون سرنشین مجهز به حسگر استفاده می‌شود.

ترکیبات ارگانیک فرار به گازهایی گفته می‌شود که از محصولاتی مانند اسپری، چسب‌ها و اگزوز ماشین ساطع می‌شوند. استنشاق این گازها باعث تحریک چشم و بینی و خستگی و حالت تهوع و سردرد و همچنین در دراز مدت موجب ابتلا به سرطان می‌شوند.

هواپیمای بدون سرنشین رایس با عنوان ASTRO مجموعه‌ای از حسگرها و ابزارهای ارتباطی و ابزار طیف سنجی لیزری قابل حمل است تا بتواند وجود گاز را در لحظه تشخیص داده و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بدین صورت شبکه‌ای از حسگرهای در حال پرواز به طور لحظه‌ای یک نقشه سه بعدی از آلودگی و به خصوص ترکیبات ارگانیک فعال به دست می‌دهند.

به گفته محققان این سیستم یک پلتفرم است که قابلیت حمل دوربین و سایر انواع حسگرهای بی‌سیم را دارد تا بتوان با استفاده از آن موقعیت شخصی را در حالت اورژانسی قرار دارد، شناسایی کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین