حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دسترسی گوگل به منبع بزرگی از اطلاعات بیماران در آمریکا

google5

اندازه فونت:

گوگل در پی توافقی با یک شرکت بزرگ امور درمانی به منبع عظیمی از داده‌های شخصی بیماران در آمریکا دست یافته است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از سی ان ان، این بخشی از طرحی به نام "پروژه ناتینگیل" است که گوگل با شرکت "اسنشن" بر سر آن به توافق رسید و هدف آن توسعه ابزارهای هوش مصنوعی برای کمک به پزشکان است.

به گزارش روزنامه "وال استریت ژورنال" گوگل می‌تواند به سابقه درمانی، نام و آدرس بیماران دسترسی پیدا کند بی آنکه مجبور باشد آنها را مطلع کند.

گوگل می‌گوید این بخشی از "استانداردهای جا افتاده است." بنابه گزارش‌ها این شرکت از جمله می‌تواند به نتایج آزمایش، تشخیص طبی، سابقه بستری شدن در بیمارستان و تاریخ تولد بیماران دسترسی داشته باشد.

وال استریت ژورنال گزارش می‌دهد که دسترسی به این داده‌ها سال پیش شروع شد و در طول تابستان به اطلاعات بیشتری تعمیم داده شد. گوگل در وبلاگی نوشت که در این پروژه مقررات جاری در صنعت بهداشت را رعایت می‌کند.

این شرکت افزود: "ابهامی نمی گذاریم... اطلاعات بیماران با داده‌های مربوط به مصرف کنندگان در گوگل یکی نخواهد شد."

شرکت "اسنشن" که ۲۶۰۰ بیمارستان را مدیریت می‌کند گفت این توافق به "بهینه سازی" مراقبت‌های بهداشتی کمک خواهد کرد و توسعه ابزارهای هوش مصنوعی برای پزشکان بخشی از آن خواهد بود.

نگرانی در مورد حریم فردی

با این حال پروژه ناتینگیل باعث انتقاد کسانی شده که استدلال می‌کنند کنترل داده‌ها را از دست بیماران خارج می‌کند.

پروفسور جین کی در دانشگاه آکسفورد گفت: "مشکل خیلی بزرگ این است که این شراکت‌های بخش عمومی-خصوصی همگی در چارچوب معامله‌های خصوصی انجام می‌شود، برای همین رفع ابهام از آنها خیلی سخت است."

"گوگل می گوید این داده ها را به سایر داده ها (مصرف کنندگان) گره نمی زند اما کاری که آنها بی وقفه می‌کنند اصلاح الگوریتم ها و اصلاح شیوه های کار به صورتی است که در بازار به نفع آنها تمام شود."

سازمان های امور درمانی تحت فشار فزاینده‌ای برای بهبود بازدهی و کیفیت مراقبت‌های بهداشتی هستند.

بسیاری از آنها در تلاش برای بهبود خدمات خود به هوش مصنوعی روی آورده‌اند، اما این گام‌ها گاه با انتقادهایی در مورد چگونگی کار با داده‌های بیماران همراه بوده است.

در بریتانیا یک پروژه هوش مصنوعی گوگل به نام "دیپ مایند" در زیر پا گذاشتن قوانین مقصر شناخته شد، چون به درستی به بیماران توضیح نداد داده‌های آنها چطور در توسعه یک ابزارک (اپ) بیماری کلیه به کار گرفته خواهد شد.

این ابزار به نام "استریمز" با هدف هشدار به بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به جراحت حاد کلیه هستند طراحی شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین