حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

توسعه زیست‌موادی برپایه ابریشم با قابلیت برنامه‌ریزی

NewsImage 47031

اندازه فونت:

گروهی از مهندسان دانشگاه تافتس در ماساچوست آمریکا با استفاده از پروتئین ابریشم فرمت جدیدی از جامدات را ساختند که می‌تواند بنابر کاربردهای مختلف زیستی‌شناختی، شیمیایی و نوری برنامه‌نویسی شود.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، این زیست‌مواد سه‌بعدی که با آب و پروتئین ابریشم ساخته شده‌اند مرز میان دنیای جانداران و دنیای بی‌جان هستند و می‌توانند برای انجام عملکردهایی چون تغییر رنگ، حمل دارو، ترمیم استخوان و پاسخ به محرک‌هایی چون نور برنامه‌ریزی شوند.

نتایج این مطالعه که در ژورنال PNAS منتشر شده است نشان می‌دهد که این دانشمندان با استفاده از فیبروین زیست‌مواد سه‌بعدی ایجاد کرده‌اند. فیبروین، پروتئینی است که موجب دوام ابریشم می‌شود. در مرحله بعد، این مواد سه‌بعدی را با مولکول‌های محلول در آب دستکاری کردند تا به اشکالی از مواد جامد در مقیاس نانویی و میکرویی دست یابند.

این دانشمندان توانستند بااستفاده از این زیست‌مواد ابزاری با عملکردهای مختلف بسازند. برای مثال، آنها نوعی گیره جراحی ساختند که اگر به محدوده عملکردش نزدیک شود تغییر رنگ می‌دهد. 

این پژوهشگران همچنین پیچ‌هایی تولید کردند که با رسیدن به نانوذرات طلا و قرارگرفتن درمعرض نور فروسرخ گرم می‌شوند. در آینده می‌توان این پیچ‌ها را به فاکتورهای رشد مجهز کرد و به پیچ‌های ارتوپدی دست یافت و از آنها برای رشد دوباره استخوان‌ها بهره گرفت.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین