حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رونمایی از اولین خودروی خودران مسابقه مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی در جهان

810

اندازه فونت:

شرکت رُبوریس در کنگره جهانی موبایل در بارسلونا از اولین خودروی خودران مسابقه دنیا که مبتنی‌بر هوش‌مصنوعی عمل ‌می‌کند رونمایی کرد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، سال 2017 را می‌توان باوجود خودروهای شگفت ‌انگیزی چون فورد و آئودی که در زمینه خودروهای با هوش‌مصنوعی نقش مالی بزرگی ایفا کرده‌اند، سال فناوری خودروهای بدون‌راننده به‌حساب آورد. اما درحالی‌که هر دوی این شرکت‌ها امیدوارند عنوان «خودروی آینده» را از آن خود کنند به‌نظر می‌رسد که این نام از آن اعجوبه خودروی شرکت روبوریس باشد.

دنیس اسوردلوف، مدیراجرایی شرکت ربوریس و دنیل سایمون، طراح اتومبیل، 27 فوریه در کنگره جهانی موبایل در بارسلونا از این خودروی مسابقه که Robocar (ربوکار) نام دارد رونمایی کردند. به‌گفته مدیر اجرایی، توسعه خودروی مسابقه خودمختار راهی برای ایجاد پلی میان شعور خودروهای بدون‌راننده و مغز انسان‌ و ربات است تا با نزدیکی بیشترشان آینده ما انسان‌ها را تعریف کنند.

باوجود طراحی‌هایی که دنیل سایمون مرتبا برای خودروهای فیلم‌های علمی‌تخیلی هالیوود انجام می‌دهد خیلی هم طرح و شکل این خودرو نباید شما را غافلگیر کند مخصوصا اگر فیلم ترون: میراث یا فراموشی را دیده باشید زیرا قبلا تصور بخشی از شکل این خودرو را در این فیلم تجربه کرده‌اید.

ربوکار در کمتر از یک‌سال توسعه یافته اما مجموعه‌ای از ویژگی‌های فناورانه و قابل توجه  Nvidia's Drive PX2 را دارد.

بنابر نوشته سایت وایرد، مغز Drive PX2 محصول ان‌ویدیا، سکویی است که از قابلیت محاسبات 24تریلیون عملیات هوشمند در واحد ثانیه برخوردار است. این خودرو با پنج حسگر لیدار( 18 حسگر فراصوت) تامین قدرت می‌شود و شامل 18 دوربین هوشمند و سامانه ماهواره‌ای موقعیت‌یابی جهانی است و با سرعت 320 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. تمام سیستم برای آگاهی‌دادن از موقعیت 360 درجه‌ای در اطراف خودرو به‌منظور تعیین‌کردن جایگاه دقیق آن و ایجاد مسیری مناسب برای حرکتش از دانش عمیقی بهره می‌گیرد.

خودروی  Devbot محصول پیشین ربوریس است که در یکی از مسابقات فرمول E   خودروهای برقی که در بوینس‌آیرس انجام شد شرکت کرد و طی آن یکی از  نمونه‌هایش با سرعت زیاد به گوشه‌ای برخورد کرد در‌حالی‌که سایر خودروهای Devbot با موفقیت مسیر را طی کردند. این امر نشان داد که فناوری خودروهای بدون سرنشین هنوز برای رقابت با خودروهای فرمول یک با سرعت بالا نیاز به کار و توسعه دارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین