حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

اولین خودروی برقی به تولید انبوه ایران رسید

48683761 303

اندازه فونت:

تا کنون چند خودروی برقی تحقیقاتی در ایران ساخته شده‌اند. دو سال قبل هم برای اولین بار یک خودروی برقی در ایران رونمایی شد که قرار بود به تولید انبوه برسد. اما سرانجام این خودرو که ساینای برقی نام دارد به کجا رسیده است ؟

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، خودرو ساینای برقی پس از دو سال از رونمایی به‌تازگی دوباره در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل در تهران به نمایش گذاشته شده بود. این خودرو که در دی ماه سال ۱۳۹۶ رونمایی شده  قرار بود اولین خودرو تولید انبوه برقی ایران باشد. اتفاقی که البته تا کنون رخ نداده است و این خودرو در حد یک نمونه باقی مانده است.

برخی رسانه‌های خودرویی ایران گزارش داده اند مشکل تامین برخی قطعات پس از تحریم جدید آمریکا مانع تولید انبوه این خودرو شده است البته همچنان زیر ساخت های لازم برای این خودرو هم در ایران فراهم نیست.

اما این خودرو چه مشخصاتی دارد؟

ساینای برقی  دارای یک موتور الکتریکی با قدرت ۹۴ اسب بخار است که از نمونه بنزینی این خودرو، حدود هفت اسب بخار قدرت  بیشتری دارد.این خودرو با یکبار شارژ می تواند حدود ۲۰۰ کیلومتر را طی کند که برای استفاده شهری مناسب به نظر می‌رسد. آنگونه که شرکت سایپا اعلام کرده است ۸۰ درصد ظرفیت باتری این خودرو با شارژ سریع در مدت ۴۰ دقیقه شارژ می‌شود البته این خودرو را با برق خانگی هم می توان شارژ کرد که مدت شارژ طولانی‌تر خواهد شد. با برق خانگی باتری‌های این خودرو در مدت سه ساعت و ۴۰ دقیقه شارژ می‌شود. شرکت صبا باتری در ایران باتری‌های این خودرو را ساخته است.

بر اساس گزارش رسانه‌های اتومبیل در ایران این خودرو با همکاری  دانشگاه خواجه نصیر و یک شرکت بلژیکی که اسمی از آن برده نشده توسعه یافته است.

قیمت این خودرو در سال ۱۳۹۶ که پراید ۲۰ میلیون تومان بود ۷۰ میلیون تومان اعلام شده بود ولی پس از افزایش شدید قیمت خودرو در ایران، قیمت جدیدی برای این خودرو مشخص نشده است. با وجود قیمت گران‌تر نسبت به مشابه بنزینی، به‌نظر می‌رسد در صورت تولید ساینای برقی، مردم نیاز به مشوق‌هایی برای خرید این خودرو داشته باشند. از طرفی زیر ساخت شارژ سریع برای این خودرو در شهرهای ایران وجود ندارد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین