حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

انرژی خورشیدی در خاورمیانه

44814121 303

اندازه فونت:

نیروگاه خورشیدی در ابوظبی 1.17 گیگاوات ظرفیت دارد و ارزان‌ترین برق جهان را تولید می‌کند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، نیروگاه خورشیدی نور در ابوظبی ۱.۱۷ گیگاوات ظرفیت دارد. با این ظرفیت، می‌توان این نیروگاه را فعلا بزرگ‌ترین و توانمندترین نیروگاه خورشیدی جهان دانست. البته این پیشتازی چندان طول نخواهد کشید چرا که تا سال ۲۰۲۳ استرالیا با تکمیل نیروگاه دو گیگاواتی خود بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی جهان را خواهد ساخت. عربستان هم قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ بزرگ‌ترین نیروگاه برق خورشیدی جهان با ظرفیت ۲۰۰ گیگاوات را بسازد.

نیروگاه نور در ابوظبی  در یک زمینه دیگر هم رکورد داراست چرا که ارزان‌ترین برق جهان را تولید می کند. هر کیلووات ساعت در این نیروگاه ۲.۴ سنت قیمت دارد.

این نیروگاه از روش پنل‌های خورشیدی استفاده می‌کند و در آن ۳.۲ میلیون پنل خورشیدی در زمینی به وسعت هشت کیلومتر تعبیه شده است. این روش در ایران هم بسیار متداول است، هرچند در حال حاضر موثرترین روش، استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی حرارتی است .

نیروگاه‌های خورشیدی حرارتی چند نوع هستند. در یکی از پرکاربردترین آنها، نورخورشید توسط آینه مقعر روی لوله‌هایی که درون آن  نمک مذاب است تابانده می‌شود. تمرکز نور سبب می‌شود دمای نمک مذاب تا حدود ۵۰۰ درجه بالا رود.

 این نمک مذاب با این گرما در مجاورت لوله‌های آب قرار می‌گیرد و بخار پر فشاری تولید می‌کند که توان چرخاندن توربین‌های تولید برق را دارد. غیر از راندمان بالا در این روش، امکان آن وجود دارد که بخشی از نمک مذاب در مخازن بزرگی ذخیره شود تا سیکل تولید برق در شب و نبود نور خورشید هم وجود داشته باشد.

در عربستان سعودی قرار است با همین روش تا ۲۰۰ گیگاوات برق خورشیدی تولید شود. برای مقایسه بد نیست بدانید این میزان برق بیش از ۲۵۰ برابر توان تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر است.

در ایران هم برنامه‌ریزی شده تا بیش از هفت هزار و ۵۰۰ مگاوات برق خورشیدی در سال تولید شود. البته ایران قرار است در سال ۲۰۳۰ به این توان تولید برق خورشیدی دست پیدا کند.

در ایران تولید برق از نیروگاه‌های حرارتی خورشیدی تنها به‌صورت محدود و مطالعاتی در دست پیگیری است و قرار است بیشتر برق خورشیدی ایران مشابه نیروگاه نور در امارات با روش پنل‌های خورشیدی تولید شود.

 تا کنون چند نیروگاه خورشیدی در ایران با همکاری برخی شرکت‌های آلمانی و هلندی ساخته شده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین