حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

افزایش سرمایه‌گذاری در فناوری جذب CO2 از هوا

Co2

اندازه فونت:

یک فناوری تازه که دی اکسید کربن را از هوا جذب می‌کند از حمایت قابل توجه شرکت‌های عمده تولید سوخت‌های فسیلی برخوردار شده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، شرکت "مهندسی کربن" در بریتیش کلمبیای کانادا نشان داده است که می‌تواند دی اکسید کربن را به صورتی مقرون به صرف از هوا خارج کند.

اکنون دو شرکت شه‌وران و آکسیدنتال و شرکت "بی اچ پی" که از غول‌های صنعت زغال سنگ است ۶۸ میلیون دلار در فناوری "مهندسی کربن" سرمایه گذاری کرده اند.

با این حال فعالان تغییرات اقلیمی نگرانند که از این فناوری برای استخراج حتی نفت بیشتری استفاده شود.

تلاش برای دستیابی به فناوری استخراج دی اکسید کربن از هوا سال پیش با انتشار گزارش "آی پی سی سی" (هیات میان دولتی تغییرات اقلیمی) برای حفظ میزان افزایش دما به ۱.۵ درجه سانتیگراد در قرن جاری تقویت شد.

شماری از شرکت‌ها در اطراف جهان هم اکنون برای توسعه فناوری استخراج کربن از هوا تلاش می‌کنند. شرکت سوئیسی "کلایم ورکس" از جمله شرکت‌هایی که تاسیساتی برای این کار ساخته و از دی اکسید کربن به دست آمده برای افزایش تولید سبزیجات استفاده کرده است.

شرکت "مهندسی کربن" می‌گوید که می‌تواند هر تن از این گاز را به قیمت ۱۰۰ دلار از هوا خارج کند.

این شرکت کانادایی می ‌گوید با سرمایه گذاری تازه قصد احداث اولین تاسیسات تجاری برای این کار را دارد و می گوید طرح های صنعتی اش می تواند سالانه یک میلیون تن دی اکسید کربن را از هوا خارج کند.

 

این سیستم چگونه کار می‌کند؟

 دی اکسید کربن (CO 2) یک گاز قدرتمند گلخانه‌ای است اما تراکم آن در اتمسفر زیاد نیست؛ به طوری که برای هر یک میلیون ذره هوا ۴۱۰ ذره دی اکسید کربن وجود دارد.

هرچند دی اکسید کربن از عوامل بالا رفتن دمای زمین است اما تراکم نسبتا کم آن طراحی دستگاه‌هایی موثر بر جذب آن از هوا را سخت می‌کند.

فرآیند مهندسی کربن شامل مکیدن هوا و قرار دادن آن در معرض محلول‌هایی شیمیایی است که دی اکسید کربن را خارج می‌کنند. پالایش بیشتر باعث می شود این گاز به شکلی قابل انبار شدن یا قابل استفاده به عنوان سوخت درآید.

لازمه این فرآیند فعل و انفعالات پیچیده شمیایی است.

تاسیسات شرکت "مهندسی کربن" که به اندازه یک انبار مزرعه است دارای پروانه‌ای در وسط سقف است که هوا را می مکد.

بعد از استخراج دی اکسید کربن می‌توان آن را در زیر زمین ذخیره کرد یا برای تولید هیدروکربن‌ها یا متانول آن را با هیدروژن مخلوط کرد.

شرکت مهندسی کربن می‌گوید همچنین می تواند از آن نفت خانم مصنوعی تولید کند. گاز استخراج شده از هوا با هیدروژن به دست آمده از آب و انرژی سبز مخلوط می‌شود. سپس در دمای بالا از یک کاتالیزور رد می‌شود تا منواکسید کربن شکل بگیرد. با افزودن هیدروژن بیشتر به منواکسید کربن، این ماده تبدیل به "گاز مصنوعی" می شود. در نهایت طی فرآیند فیشر-تروپش این گاز تبدیل به نفت خانم مصنوعی می شود.

شرکت مهندسی کربن می‌گوید می توان از این سوخت در انواع موتورها استفاده کرد.

دکتر جنی مکاهیل از مسئولان این شرکت می‌گوید: "سوختی که ما تولید می‌کنیم هیچ سولفوری ندارد، بلکه از زنجیره‌هایی خطی تشکیل شده که در مقایسه با سوخت های سنتی آلودگی کمتری دارند. این سوخت آماده استفاده در کامیون ها، اتومبیل ها و هواپیماهای جت است."

 

مفید برای صنعت نفت؟

از دی اکسید کربن همچنین می‌توان برای خارج کردن آخرین رسوبات نفتی از چاه‌های کهنه استفاده کرد. صنعت نفت در آمریکا چند دهه است از این شیوه استفاده می‌کند.

تخمین زده می‌شود که استفاده از دی اکسید کربن می‌تواند تولید میدان‌های نفتی را ۳۰ درصد افزایش دهد، با این مزیت که دی اکسید کربن به کار گرفته شده به طور دایمی در زیر زمین ذخیره می‌شود.

بعضی از فعالان تغییرات اقلیمی نگاه مثبتی به فناوری استخراج مستقیم دی اکسید کربن از هوا دارند، اما دیگران نگرانند که این روش از دور خارج کردن سوخت‌های فسیلی را عقب بیاندازد.

سایرین نگرانند که توسعه این فناوری ممکن است باعث این تصور در میان بعضی از مردم شود که دیگر نیازی به کاستن از تولید دی اکسید کربن خود ندارند.

به عقیده ناظران هنوز نمی‌توان گفت که آیا ایده جذب دی اکسید کربن از اتمسفر به عنوان یک عامل تعیین کننده در مبارزه با تغییرات اقلیمی نقش بازی خواهد کرد یا نه.

شرکت مهندسی کربن بر این باور است که دستگاه‌هایش می توانند مثل تاسیسات تصفیه آب رواج پیدا کنند بدون آنکه مردم متوجه حضور آنها باشند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین