حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

از مواد زیست‌‌سازگار پلیمرهای هوشمند ساخته می‌‌شود

download3

اندازه فونت:

محققان کشور توانستند با مواد زیست‌سازگار، پلیمرهای هوشمندی بسازند که کاربردشان به بهینه‌‌سازی در مصرف انرژی، صرفه‌جویی در هزینه‌ تولید انرژی و کاهش آلودگی‌ محیط‌زیست منجر می‌شود.

به‌گزارش دانشمندآنلاین به‌نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بهروز محمدی خوشرج، دکتر حیدر رنجبر و مهندس فردین سید نجفی از پتروشیمی تبریز در انجام این تحقیقات همکاری داشته‌اند.

در دنیای امروزی تامین انرژی مورد نیاز فعالیت‌های روزمره یکی از عوامل اقتصادی بسیار مهم محسوب می‌شود. به‌همین دلیل یافتن راه‌های پیشرفته‌ تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک، ضرورت بالایی دارد.

بهروز محمدی خوشرج، مجری طرح در این باره می‌‌گوید:«پلیمرهای اِن کپسول‌شده با مواد تغییر فاز دهنده یا PCMها به‌عنوان یک منبع انرژی تجدید پذیر و پاک، موضوع روز بسیاری از تحقیقات در جوامع صنعتی و توسعه یافته‌‌است.»

وی همچنین افزود: «مواد تغییرفازدهنده، به موادی گفته می‌شود که می‌توانند بر اثر ایجاد تغییر فاز، انرژی را جذب، ذخیره و یا دفع کنند. استفاده از مواد تغییر فاز دهنده یا PCMها بیشترین سهم را در صنعت ساختمان‌‌سازی، در مقایسه با سایر کاربردهای آن، به خود اختصاص داده‌‌است.از این روی هدف از انجام این پژوهش نیز تولید این دسته‌ از پلیمرهای هوشمند ذخیره ساز انرژی، جهت استفاده در صنایع ساختمان‌‌سازی بوده است.»

این محقق در معرفی نمونه‌های ساخته‌‌شده عنوان کرد: «در این پروژه نسل جدیدی از مواد تغییرفازدهنده از مواد زیستی سنتز شده‌‌است. این مواد درون یک پوسته‌ پلیمری ان کپسوله شده و عملکرد آن در داخل ساختمان مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج حاصل از آزمون‌های ترموگراف نشان‌‌دهنده‌ ذخیره سازی انرژی درون این پلیمرها بوده‌‌است. بدین ترتیب با به‌کارگیری این پلیمرها، روزانه تا حدود ۲۰ درصد در مصرف انرژی ساختمان صرفه جویی می‌‌شود. بنابراین هزینه‌ ساخت این پلیمر از دیدگاه اقتصادی توجیه‌‌پذیر است.»

وی افزود: «می‌دانیم که انرژی خورشید در تمام اوقات روز در دسترس نیست. در نتیجه ذخیره‌‌سازی انرژی خورشیدی با استفاده از PCM ها می‌تواند بخش مهمی از نیازهای گرمایشی ساختمان را در طی شب و فصل‌های سرد سال مرتفع سازد.افزون بر این، به کمک این مواد انرژی‌های محیط در پلیمرهای هوشمند ذخیره شده و بدون نیاز به صرف هزینه جهت تولید انرژی، صرف گرمایش شخص، تجهیزات حساس الکترونیکی و پزشکی نیز می‌ شود.»

این محقق با بیان اینکه نتایج حاصل از سنتز و انجام آزمون‌های مختلف بر روی نانو ان کپسول های سنتزی نشان می‌دهندکه این نمونه‌ها دارای مورفولوژی هسته-پوسته بوده و کاملا کروی‌‌شکل و با توزیع اندازه ذرات باریک هستند، اشاره کرد که ذخیره سازی انرژی توسط نانو ان کپسول‌‌ها به میزان مطلوب و در حد ۶۸ کیلوژول بر کیلوگرم است.

بهروز محمدی خوشرج در پایان گفت: «این محصول سنتزی به هر دو شکل لاتکس و پودری‌‌شکل، قابل استفاده و در انواع مصالح ساختمانی و با هدف ذخیره سازی انرژی خواهد بود؛ هم‌‌چنین این پلیمرها در صنایع مختلفی از جمله ساختمان‌‌سازی، نساجی، الکترونیک، کشاورزی و پزشکی کاربرد دارند.»

نتایج این کار در مجله‌ Energy and Buildings با ضریب تاثیر ۲/۹۷ (جلد ۱۱۸، سال ۲۰۱۶، صفحات ۹۹ تا ۱۰۵) منتشر شده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین