حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پروژه جديد مايكروسافت از فناوري فراگيري ماشين براي شناسايي گل‌ها استفاده مي‌كند

photo 2016 07 31 08 31 39

اندازه فونت:

 شما مي‌توانيد از تلفن هوشمند خود براي شناسايي و مشخص كردن ترانه‌اي كه از راديو در حال پخش است، استفاده كنيد. حتي اپ‌هايي وجود دارند كه تلاش مي‌كنند مقدار كالري موجود در وعده‌هاي غذايي شما را بر اساس يك عكس از آن‌ها مشخص نمايند. حالا به‌لطف مركز تحقيقاتي مايكروسافت در آسيا و انستيتوي گياه‌شناسي آكادمي علوم چين، راهي پيدا شده تا همين كار را با گل‌ها انجام دهيد. ايده كلي اين است كه در تمام طول تابستان گل‌هاي متنوع و زيبايي ما را احاطه كرده‌اند، اما احتمالا نمي‌توانيم بسياري از آن‌ها را شناسايي كنيم. اگر يك نمونه خاص شديدا توجه و نگاه شما را به خود جلب كرده است، مي‌توانيد از اين پروژه شناسايي براي آپلود يك عكس از گل و دريافت اطلاعات مربوط به آن استفاده كنيد.

مايكروسافت پروژه جديد خود را تحت‌عنوان سيستم هوشمند شناسايي گل يا Smart Flower Recognition System نامگذاري كرده و اين سيستم از ايده‌اي درباره تركيب فناوري تشخيص تصوير مركز تحقيقات مايكروسافت با يك بانك اطلاعاتي عظيم از تصاوير گل‌ها متولد شده است. از آنجايي كه نزديك به يك چهارم ميليون گونه مختلف از گل‌ها در جهان وجود دارد، چنين بانك اطلاعاتي بايد يك موهبت واقعي براي گياه‌شناساني باشد كه در حالت عادي براي شناسايي نوع دقيق گل‌هايي كه با آن‌ها برخورد مي‌كنند دچار مشكل مي‌شوند.

بانك اطلاعاتي تصويري شامل نزديك به 2.6 ميليون عكس از گل‌هايي است كه توسط عموم مردم آپلود شده‌اند. محققين ابتدا به سيستم هوشمند آموختند تا عكس‌ها را شناسايي كرده و نمونه‌هاي «بد» را جدا كند. نتيجه نهايي، انتخاب نزديك به 800 هزار عدد از اين عكس‌ها و تركيب آن‌ها با يك شبكه فراگيري عميق بود.

در طول زمان، محققين توانستند سيستم تشخيص هوشمند را تقريبا به سطح انسان‌ها برسانند، به‌صورتي كه حالا اين سيستم قادر است نوع گلي كه مي‌بيند را با دقت بيش از 90 درصد تشخيص دهد. به‌گفته مايكروسافت، توسعه‌دهندگان به‌زودي برنامه‌هاي مبتني بر اين سيستم شناسايي هوشمند گل‌ها را تهيه خواهند كرد كه بعضي از آن‌ها براي كاربردهاي عمومي روزمره و تعداد نيز براي حوزه متخصصين ارايه خواهند شد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین