حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سرقت اطلاعات كامپيوتر از طريق فن خنك‌كننده آن!

fan phreaking head 640x353

اندازه فونت:

 اتفاقي امنيتي رخ داده است كه خواب را از چشمان شما خواهد ربود، چرا كه ديگر در پشت درب‌هاي بسته نيز امنيت نداريد! به تازگي گروهي تحقيقاتي نشان دادند با تجزيه و تحليل صداي توليد شده توسط فن خنك كننده يك كامپيوتر مي‌توان همه چيز، از اسم‌رمز و اسامي كاربري گرفته تا كليدهاي كامل كدگذاري آن را استخراج نمود!
 
در دنياي هك، اصطلاحي به نام سرقت تلفني (phreaking) وجود دارد كه براي اشاره به افرادي كه از طريق سيستم‌هاي خودكار شماره‌گير Tone اقدام به نفوذ در تلفن و برقراري تماس‌هاي تلفني راه دور رايگان مي‌كردند به كار مي‌رفت، ولي امروزه به هر سيستمي كه مبناي اصلي كار خود را بر اساس تجزيه و تحليل صدا قرار داده باشد، اطلاق مي‌شود.
 
با توجه به اين كه از يكسو صدا مرز ندارد و از سوي ديگر هر كامپيوتري نيز صدا توليد مي‌كند، براي نفوذ به يك كامپيوتر نيز مي‌توان از صدا بهره گرفت.
 
يكي از شيوه‌هاي خوفناك هك به نام Van Eck Phreaking، به اين صورت است كه با گوش دادن به صداي توليد شده توسط دستگاه‌ها، به كاري كه آن دستگاه مشغول انجام آن است پي ببريد و در موارد پيشرفته‌تر گفته مي‌شود كه حتي حمله كننده قادر خواهد بود از طريق گوش دادن به صداي يك نمايشگر لامپي بفهمد شما مشغول تماشاي چه تصويري بر روي آن هستيد!. در جديدترين شيوه موفق phreaking، ثابت شد كه مي‌توان از طريق گوش دادن به صداي پردازنده، پيام‌هاي كدگذاري شده با كد RSA را کاملاً رمزگشايي كرد.
 
اخیراً بدافزاري نوشته شده است كه با تغيير سرعت فن خنك كننده سيستم و تغيير صداي آن، اطلاعات مورد نياز هكر را به صورت كدهاي ٠ و ١ صوتي در فضا منتشر مي‌نمايد. بديهي است در اين روش هكر بايد به اندازه كافي به سوژه نزديك باشد تا بتواند صداها را با ميكروفن جمع‌آوري كند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین