حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ركورد جديد براي ذخيره داده‌هاي ديجيتالي در DNA

photo 2016 07 12 09 51 54

اندازه فونت:

DNA  موجود در سلول‌هاي بدن شما مي‌تواند مقدار فوق‌العاده زيادي اطلاعات را در خود جاي دهد. سال‌هاست دانشمندان مي‌كوشند از چنين ظرفيت ذخيره‌سازي بالايي براي نسل بعدي تجهيزات ذخيره‌سازي ديجيتال استفاده كنند و اكنون گروهي متشكل از محققان مايكروسافت و دانشگاه واشنگتن به ركورد جديدي در اين زمينه دست يافتند و توانستند ٢٠٠ مگابايت داده را بر روي رشته‌هاي DNA ذخيره و بازخواني نمايند.

 اکنون دانشمندان توانسته‌اند با كاهش اندازه فيزيكي تجهيزات ذخيره‌سازي در كنار افزايش ظرفيت آن‌ها، صدها گيگابايت داده را د تجهيزاتي به اندازه يك كف دست جاي دهند. اما روند رشد اطلاعات توليدي به گونه‌اي است كه در سال ٢٠٢٠ تقريباً با ٤٤ تريليون گيگابايت داده سروكار خواهيم داشت. 

ضمن اینکه متأسفانه حتي بهترين تجهيزات ذخيره‌سازي كنوني نيز عمر كوتاهي دارند و هاردديسك‌ها و ديسك‌هاي نوري بيش از چند دهه دوام نمي‌آورند.

در نتيجه دانشمندان براي حل توأمان مشكل ظرفيت و طول عمر به‌هاردديسك‌هاي طبيعي يعني DNA روي آورده‌اند. آن‌گونه كه بدن ما نشان مي‌دهد، DNA ابزار ذخيره‌سازي خارق‌العاده‌اي است كه به طور بالقوه قابليت ذخيره ٥.٥ پتابيت (١٢٥٠٠٠ گيگابايت) اطلاعات در هر ميلي‌متر مكعب از خود را داراست. با اين حساب آن‌گونه كه لوئيس سز، استاد دانشگاه واشنگتن مي‌گويد، كل داده‌هاي كنوني موجود در اينترنت كه برابر با ٧٠٠ اگزابايت است را مي‌توان در فضايي به اندازه يك جعبه كفش جاي داد و شما مي‌توانيد اين جعبه كفش را هزاران سال گوشه‌اي بگذاريد، بي‌آنكه اطلاعات ذخيره شده در آن از بين برود.

با توجه به فسيل‌هايي كه از ماموت‌ها كشف شده‌اند و كدهاي ژنتيك موجود در آن‌ها همچنان قابل خواندن بودند، كاملاً مشخص است كه DNA مقاومت خارق‌العاده‌اي در ذخيره اطلاعات دارد و اگر در شرايط مناسبي قرار گيرد قادر است ميليون‌ها سال اطلاعات خود را حفظ نمايد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین