حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

كامپيوتر پيش‌نمونه HP Enterprise، عملكرد مغز انسان را تقليد مي‌كند

HP 2

اندازه فونت:

HP Enterprise كامپيوتر پيش‌نمونه‌اي را توسعه داده است كه طراحي شده تا روش كار مغز انسان را تقليد كند. اين سيستم كه هنوز در مراحل بسيار ابتدايي قرار دارد، در كنفرانسDiscover هفته گذشته در لاس وگاس براي اولين بار به‌نمايش گذاشته شد.

بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده، هدف نهايي اين پروژه، توليد تراشه‌ است كه از الگوريتم‌ها و مدل‌هاي يادگيري براي توليد نتايج تقريبي استفاده نمايد كه در كنار يكديگر براي تصميم‌گيري‌هاي سريع قابل استفاده باشند.

ما هنوز سال‌ها با دستيابي به چنين تراشه‌اي فاصله داريم اما HP Enterprise مشغول آزمايش مدل پردازش شبيه مغز با استفاده از يك سيستم موقت است كه از مدارها و تراشه‌هاي حافظه تشكيل شده است. Cat Graves يكي از دانشمندان محقق HP Labs مي‌گويد كه او در حال تقليد معماري محاسباتي موازي مغز با استفاده از فناوري ممريستور (Memristor) در تركيب با يك معماري داراي طراحي خاص است.

در كامپيوترهاي سنتي، ديتا براي پردازش از طريق CPU و حافظه بايد سلول‌هاي ذخيره‌سازي را ترك كند. در حالي كه اين فرآيند بسيار سريع انجام مي‌شود، اما هنوز زمان و منابع ارزشمندي را مصرف مي‌كند. معماري HP Enterprise دقيقا نقطه مقابل اين رويكرد محسوب مي‌شود زيرا در آن محاسبات در داخل سلول‌هايي كه داده‌ها در آن‌ها ذخيره شده‌اند انجام مي‌شوند؛ وضعيتي بسيار شبيه به نحوه كار مغز ما.

سپس ارتباط داده‌ها مابين سلول‌ها برقرار مي‌شود، درست همانند اتصالات عصبي داخل مغز انسان.

بد نيست به اين نكته اشاره كنيم كه تراشه كامل شده (كه باز هم مي‌گوييم سال‌ها با آن فاصله داريم) جايگزين سخت‌افزارهاي چند منظوره‌اي مانند CPUها يا GPUها نخواهد شد. دليل اين مساله بسيار ساده است، زيرا محاسبات چنين تراشه‌هاي كاملا مبتني بر احتمالات و در نتيجه تخميني است، بنابراين كاملا دقيق نخواهد بود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین