حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کوچکترین ربات جهان برای جراحی بدن ساخته شد

ma 004v01 versius press release image 100dpi crop

اندازه فونت:

دانشمندان با استفاده از فناوری کم هزینه‌ای که در گوشی‌های موبایل و صنایع فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، ربات  جراح ارائه داده‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از گاردین، ربات کوچکی که به نام Versius نامیده شده است، عملکردی مانند بازوی انسان دارد و به منظور جراحی و ایجاد برش‌های کوچک و جلوگیری از نیاز به جراحی باز متداول مورد استفاده قرار می گیرد.

این ربات در جراحی‌های مانند فتق، پروستات، بینی، گوش و گلو استفاده شده و عوارض و دردهای بعد از جراحی را کاهش می‌دهد.

از آنجایی که ربات‌های مخصوص جراحی باید اندازه‌ای کوچک داشته باشند تا فضای کمتری را در اتاق عمل اشغال کنند و به راحتی در آن فضا حرکت داده شود، Versius نیز اندازه کوچکی دارد.

مارتین فراست، مدیر اجرایی رباتیک پزشکی داشنگاه کمبریج انگلستان در مصاحبه ای گفت:" Versius اولین بازوی رباتیک است که به طور خاص جهت جراحی لاپاروسکوپی طراحی شده و مزیت اصلی آن این است که همانند بازوی انسان عمل کرده و با فناوری که دارد میزان مقاومت را تعیین می‌کند تا زمانیکه ابزار درون بدن فرد بیمار رفت مقدار مناسبی از نیرو مورد استفاده قرار گیرد."

محققان برای کمک به حرکت این ربات از قطعات الکترونیکی گوشی موبایل برای کمک به این ربات‌ در جهت فکر کردن و پردازش اطلاعات و فناوری جعبه دنده که ابتدا برای صنعت فضایی طراحی شده بود، استفاده کردند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه