حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف پنی سیلین 90 ساله شد

fleming

اندازه فونت:

الکساندر فلمینگ 90 سال پیش به طور تصادفی پنی سیلین را کشف کرد. وی همزمان نسبت به مقاومت باکتری‌ها در مقابل پنی سیلین هشدار داده بود. آرتی لیسین می‌تواند جایگزین پرقدرتی برای پنی سیلین شود.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، الکساندر فلمینگ در سوم سپتامبر ۱۹۲۸ به‌طور تصادفی پنی‌سیلین را کشف کرد. او در آن زمان نسبت به مقاومت باکتری‌ها در برابر پنی‌سیلین هشدار داده بود. اکنون دارویی به نام آرتی‌لیسین (Artilysin) می‌تواند ۹۰ سال پس از کشف پنی‌سیلین جایگزین آن شود و مقاومت باکتری‌ها را از بین ببرد.

مارتین کریسل، کارشناس ﺑﻴﻮﻟﻮژی ﻣﻮﻟﻜﻮلی در آلمان، با قدردانی از فلمینگ می‌گوید که او برای سلامتی انسان‌ها خدمات بسیاری کرده و امروز بدون پنی‌سیلین او "پیوند ارگان‌ یا شیمی‌درمانی ناممکن است".

کریسل در ارزیابی از کشف بزرگ فلمینگ به نکته مهم دیگری نیز اشاره می‌کند. او می‌گوید: «فلمینگ در سخنرانی خود به هنگام دریافت جایزه نوبل در ارتباط با مشکل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها هشدار داده بود.» کریسل بر این نظر است که این گفته فلمینگ امروز بهتر از هر زمان دیگری ثابت شده است.

مارتین کریسل در شرکت خود به نام "لیساندو" (Lysando) در ارتباط با ضعف آنتی‌بیوتیک‌ها تحقیق می‌کند. او می‌خواهد مشکل مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها را برطرف کند. او خوش‌بین است و می‌گوید که شاید در صدمین سالگرد تولد فلمینگ چنین دارویی راهی بازار شود.

کریسل از "آرتی‌لیسین" برای مقابله با مقاومت باکتری‌ها استفاده می‌کند و می‌گوید آرتی‌لیسین پروتئینی است که می‌تواند مقاومت هر گونه باکتری را درهم‌شکند.

کریسل در آزمایش‌هایش دریافته که انواع آرتی‌لیسین‌ها دیواره سلولی باکتری‌ها را نابود می‌کنند و آنها را از بین می‌برند. اما آرتی‌لیسین‌ها آنتی بیوتیک نیستند، مولکول‌هایی بسیار بزرگ‌اند که با توجه به مکانیسم خود کاملا متفاوت عمل می‌کنند و می‌توانند با انواع باکتری‌ها مقابله کنند.

مارتین کریسل، کارشناس ﺑﻴﻮﻟﻮژی ﻣﻮﻟﻜﻮلی، امیدوار است که داروی جدیدش که مقاومت هرگونه باکتری را درهم‌می‌شکند، دست‌کم در صدمین سالگرد تولد پنی‌سیلین به بازار راه یابد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین