حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف قاتل HIV محققان نوعی خاص از سلول‌های سیستم ایمنی را کشف کردند که می‌تواند ویروس‌های پنهان شده عفونت‌ها مزمن را پیدا کرده و بکشد.

tcell

اندازه فونت:

 

یک تحقیق جدید ما را یک قدم به درمان ویروسHIV عامل بیماری ایدز و سایر بیماری‌های عفونی مزمن نزدیک‌تر کرده است. این پژوهش روی یک ضعف عمده کار می‌کند که بر اساس آن برخی ویروس‌ها مثل HIV از دید سیستم ایمنی بدن پنهان می‌شوند. این تیم بین المللی از محققان به رهبری «دی یو» از موسسه کشف دارویی مونارش ودکتر «اکسل کالیس» از موسسه والتر والیزا کشف کردند که نوع خاصی از سلولهای T که بخشی از سلول‌های سیستم ایمنی برای دفع عفونت هستند می‌توانند، عفونت‌های پنهان شده در بافت‌ها را تشخیص داده و آن‌ها را از بین ببرند. نتایج این پژوهش یک روش جدید برای درمان بیماری‌های عفونی مزمن باز می‌کند. دکتر یو می‌گوید سلولهای T سیستم ایمنی به طور طبیعی در طی عفونت در بدن انسان وجود دارند، اما از نظر تعداد و توانایی نیاز به تقویت دارند تا بتوانند عفونت‌ها مزمن را ریشه کن کنند. او می‌گوید:« ما برای نخستین بار نشان دادیم که سلول‌های ویژه T وجود دارند که با مهاجرت به بخش خاصی از بافت لنفی بدن عفونت پنهان را کنترل می‌کنند».

محققان دریافتند این سلول‌های ویژه می‌توانند وارد بخش‌های پنهان سیستم لنفی بدن شوند،جایی که ویروس‌ها از دست درمان پنهان می‌شوند. این نقاط پنهان فولیکول‌های سلول B نامیده می‌شوند. این کشف به محققان کمک می‌کند که انواع جدید از درمان را طراحی کنند که به صورت موثر این بیماری‌های عفونی مزمن را ریشه کن کند

اگرچه امروزه درمان HIV با داروهای ضد رتروویروسی بسیار موثر است و طول عمر مناسبی به بیماران می‌دهد اما درمان قطعی وجود ندارد. برخی ویروس‌های دیگر مانند ویروس « اپشتین بار» که عامل عفونت مونونوکلئوز است ممکن است سال‌ها از چشم سیستم ایمنی پنهان بمانند، اما در نهایت با ضعیف شدن این سیستم به بدن هجوم بیاورند.

به گزارش دانشمند آنلاین و به نقل از ساینس دیلی محققان دریافتند این سلول‌های ویژه می‌توانند وارد بخش‌های پنهان سیستم لنفی بدن شوند،جایی که ویروس‌ها از دست درمان پنهان می‌شوند. این نقاط پنهان فولیکول‌های سلول B نامیده می‌شوند. این کشف به محققان کمک می‌کند که انواع جدید از درمان را طراحی کنند که به صورت موثر این بیماری‌های عفونی مزمن را ریشه کن کند. دکتر اکسل کالیس می‌گوید:« پتانسیل‌های این کشف هیجان انگیز است، این کشف به ما کمک می‌کند تا در یابیم چطور بدن توانایی ذاتی برای درمان بیماری‌هایی را دارد که خود سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهد. چندین راه برای تبدیل این کشف به یک روش درمان برای بیماری‌های شبیه HIV وجود دارد، یکی از این روش‌ها افزایش تعداد سلول‌های ویژه از طریق تزریق آن‌ها است یا اینکه با استفاده از یک پروتئین خاص سلول‌های را به محل درست پنهان شدن عفوننت راهنمایی کنیم.

محققان امیدوارند آزمایش‌های انسانی برای بررسی روش‌های درمانی بر اساس این کشف در 5 سال آینده آغاز به کار کند و عصر جدیدی در درمان بیماری‌های عفونی مزمن را رقم بزند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین