حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف شیوه‌ای برای کاهش عوارض آلزایمر با کمک آنتی‌بیوتیک

IMG 20161116 183500

اندازه فونت:

 نتایج یک تحقیق روی موش‌های آزمایشگاهی حاکی از آن است آنتی‌بیوتیک می‌تواند ارتباط بین سلول‌های آسیب‌دیده مغز را در بیماری‌‌هایی چون آلزایمر بازیابی کند.

به گزارش دانشمند آنلاین، محققان مرکز سلامت مغز دکتر جواد موفقیان که در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا واقع است، راه جدیدی یافته‌اند که به‌وسیله آن می‌توان ارتباط سلول‌های آسیب‌دیده در اثر آلزایمر را تا حدی بازیابی کرد.

نتایج این پژوهش که هفته گذشته در نشریه نیچر منتشر شد، از نوعی درمان دارویی برای کاهش آسیب‌های مغزی در بیماران مبتلا به آلزایمر خبر می‌دهد. این پژوهشگران توانستند با استفاده از سفتریاکسون، آنتی‌بیوتیکی که برای ازبین‌بردن عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود، اختلالات سیناپسی را در موش‌ها کاهش دهند و همچنین مسیرهای ارتباط عصبی را بهبود ببخشند.

به‌گفته این دانشمندان، پلاک‌های آمیلوئیدی در نقاطی از مغز که با بیماری آلزایمر درگیر هستند، رسوب و ارتباط میان سلول‌ها را مختل می‌کنند. دانشمندان متوجه شده‌اند که مناطق مغزی اطراف این پلاک‌ها حاوی مقادیر بیشتری از گلوماتیک است. گلوماتیک مولکولی است که برای برقراری ارتباط بین قسمت‌های مختلف مغز ضروری است. همچنین آنها، در سلول‌های گلیا (سلول‌های پشتیبان مغز) نوعی بیش‌فعالی مشاهده کردند.

این گروه تحقیاتی باعکس‌برداری از سلول‌های گلیا و گلوماتیک دور آنها متوجه شدند که سلول‌ها نمی‌توانند گلوماتیک جمع‌شده در این مناطق را بزدایند. آنها معتقدند می‌توانیم مقدار گلوماتیک را در اطراف سلول‎‌ها به‌وسیله آنتی‌بیوتیک سفتریاکسون کنترل کنیم. با تنظیم سطح گلوماتیک می‌توان فعالیت نورون‌ها را نیز بازیابی کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین